Skip to content Skip to footer

Znaki bezpieczeństwa – kiedy trzeba je stosować?

Będąc w budynkach użytku publicznego, ale i w zakładach pracy czy punktach usługowych często spotykamy się z różnego rodzaju ustandaryzowanymi oznakami. Zgodnie z przepisami zarządcy budynków stosują odpowiednie znaki bezpieczeństwa, by osoby korzystające z budynków mogły się w nich łatwo odnaleźć, także w sytuacjach kryzysowych.

Kto ustala jak powinny wyglądać Znaki bezpieczeństwa?

Oznaczenia, zwłaszcza dróg ewakuacyjnych i miejsc niebezpiecznych, powinny być czytelne dla wszystkich. Właśnie dlatego często zamiast napisów stosuje się oznaczenia graficzne. By było jeszcze łatwiej, różne rodzaje informacji umieszczane są na tablicach o zunifikowanej kolorystyce.

Wygląd oznaczeń często wynikał z różnego rodzaju rozporządzeń, dla szkół, szpitali czy innych budynków. Na szczęście w 2012 roku wprowadzono normę, która nie dość, ze ujednolica piktogramy i kolorystykę oznaczeń w Polsce, to dodatkowo jest zbliżona do norm międzynarodowych.

W jakich budynkach wymagane jest oznakowanie dróg ewakuacyjnych?

Znaki ewakuacyjne są najbardziej rozpowszechnionymi znakami bezpieczeństwa. Można je spotkać niemalże wszędzie. Takie oznaczenia stosowane są we wszelkiego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, ale też zakładach pracy czy biurowcach.

Dzieje się tak, ponieważ prawo wymaga by oznaczenia dróg ewakuacyjnych były umieszone we wszystkich budynkach posiadających co najmniej dwa wyjścia. Jedyny wyjątek stanowią budynki mieszkalne.

Tam zaopatrzysz się w odpowiednie oznaczenia

Znak ewakuacyjne muszą spełniać odpowiednie normy, dlatego warto kupować je sklepach takich jak hybryd.com.pl. Wyspecjalizowane firmy gwarantują najwyższą jakość i odpowiedni wybór jednolitych i czytelnych oznaczeń. Oferują również piktogramy zintegrowane z systemami oświetlenia awaryjnego.

W Hybryd.com.pl oprócz znaków bezpieczeństwa oferuje również oprawy i mocowania do oświetlenia awaryjnego. W ofercie firmy znajdziemy również specjalistyczne oprogramowanie, a nawet całe systemy oświetlenia awaryjnego.