Skip to content Skip to footer

Zalety diety na cholesterol

Dieta na cholesterol jest szczególnie popularna wśród ludzi w średnim wieku. Problemem wielu Polaków jest niestety podwyższony poziom cholesterolu. Wynika to przede wszystkim ze złych nawyków żywieniowych.

Pełnowartościowe posiłki

W dzisiejszych czasach pracujemy bardzo dużo, dlatego często nie ma czasu na przygotowanie w domu pełnowartościowych posiłków. Właśnie dlatego ludzie jedzą na mieście potrawy, które nie są do końca zdrowe.

Podwyższony poziom cholesterolu

Jeśli cholesterol jest podwyższony, to można mówić o zachwianiu gospodarki lipidowej. To właśnie wysoki poziom cholesterolu jest głównym czynnikiem ryzyka miażdżycy, czyli choroby odpowiedzialnej za udary oraz zawały. Wystarczy odpowiednia Dieta na cholesterol oraz zmiana stylu życia, żeby szybko obniżyć jego poziom. Najpierw trzeba zmniejszyć ilość spożywanych złych tłuszczów, czyli tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze nasycone

Należy pamiętać, że tłuszcze nasycone pochodzą głównie z produktów zwierzęcych. W tym miejscu można wymienić tłusty nabiał, tłuste mięso, smalec oraz jajka. Tego rodzaju produkty przyczyniają się do wzrostu stężenia cholesterolu. Dlatego lekarze zalecają, żeby ograniczyć spożywanie tych produktów. Nie trzeba jednak rezygnować z jajecznicy na śniadanie, ponieważ jajka nie podwyższają cholesterolu. Warto dodać, że 3 – 5 jajek na tydzień mogą jeść ludzie z zaburzeniami gospodarki cholesterolowej. Jednak jajka nie mogą być smażone, najlepiej jeśli będą gotowane. Osoby, którym zależy na obniżeniu poziomu cholesterolu powinny unikać tłuszczów typu trans. W pieczywie cukierniczym oraz wyrobach czekoladowych takie tłuszcze się znajdują.