Skip to content Skip to footer

Wzierniki ginekologiczne – rodzaje

Wziernik ginekologiczny to jedno z najbardziej popularnych narzędzi w gabinecie ginekologa. Wiele osób nie ma pojęcia, do czego to urządzenie służy. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje wzierników ginekologicznych.

Wzierniki dopochwowe – rozmiar

Wiele osób nie wie, że wzierniki ginekologiczne występują w różnych rozmiarach. Dzięki temu ginekolog jest w stanie dobrać rozmiar, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom każdej pacjentki. Wybór rozmiaru najczęściej zależy od:
– wieku pacjentki,
– masy ciała pacjentki,
– indywidualnych czynników anatomicznych, na przykład: od długości i szerokości pochwy lub obecności hymen.Warto zwrócić uwagę na fakt, że dobór odpowiedniego rozmiaru wziernika ginekologicznego wpływa na zwiększenie komfortu pacjentki podczas badania. Rozmiary, które są dostępne na rynku to: XXS, XS, S, M oraz L.

Wzierniki dopochwowe – konstrukcja

Jeżeli chodzi o konstrukcje wzierników ginekologicznych to wyróżnia się:

– wzierniki rurkowe,
– wzierniki dwuskrzydłowe,
– wzierniki łyżkowe.Jest to podział, który jest oparty na podstawie konstrukcji tych urządzeń ginekologicznych. Ginekolog sam decyduje, w jaki sprzęt wyposażyć swój gabinet, jednak jeśli chodzi o wzierniki, to zazwyczaj ma on u siebie wszystkie rodzaje.

Wzierniki dopochwowe – jednorazowe oraz wielorazowe

Wzierniki ginekologiczne można również podzielić ze względu na wielokrotność ich użytkowania. Dawniej używano wyłącznie wzierników wielorazowych, ale obecnie się to zmienia. Jest to spowodowane wieloma zaletami jednorazowych urządzeń tego typu. Wiele kobiet ceni sobie tego typu innowacyjne rozwiązania w gabinetach lekarskich. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe są wykonane z przezroczystego materiału, co pozwala na wykonanie bardzo dokładnego badania, które polega na obserwacji ściany pochwy oraz szyjki macicy. Co więcej, ten rodzaj wzierników jest łatwo dostępny – można je kupić w wielu hurtowniach oraz aptekach. Bardzo dużą ich zaletą jest fakt, że nie wymagają one sterylizacji oraz cechuje je higieniczność. Są one wyrzucane do kosza po badaniu. Wzierniki ginekologiczne wielorazowe są nadal używane w wielu gabinetach ginekologicznych, jednak coraz częściej się od nich odchodzi, aby poprawić jakość badania oraz zwiększyć komfort pacjentek. Są one wykonane z metalu, najczęściej ze stali chirurgicznej. Kolejnym faktem jest to, że jak sama nazwa mówi można je stosować wielokrotnie po wcześniejszej sterylizacji. Takie narzędzia wymagają używania dwóch rąk.