Skip to content Skip to footer

Zestaw do sprzątania – co się powinno w nim znaleźć?

Praca przy sprzątaniu dużych powierzchni (na przykład w biurowcach) to coraz częściej pomysł na własną działalność gospodarczą. Jednakże nie tylko dobre chęci i zapał do pracy są tu potrzebne. Niezbędne okazują się konkretne narzędzia, dzięki którym sprzątanie nabiera pożądanego tempa, a skuteczność znacznie wzrasta.

Wózek do sprzątania i co powinno się na nim znaleźć

Podstawowy zestaw do sprzątania to więcej niż by się mogło wydawać. Jego podstawa jest odpowiedni wózek. Taki wózek to wielozadaniowa konstrukcja, najczęściej wykonana z aluminium i wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Na podstawie wózka umieszczone są najczęściej dwa wiadra na wodę do mopowania. Oprócz tego wózki tego rodzaju zaopatrzone są dużą ilość uchwytów i półek, na których umieszczony jest właściwy zestaw do sprzątania.

Tworzą go miotły wraz z szufelkami i mopy, czyli podstawowe narzędzia do sprzątania podłóg. Oprócz tego znaleźć tu można różnego rodzaju myjki, worki na śmieci i inne drobne przedmioty. Ważnym elementem zestawu są również środki czystości. Warto zapamiętać, że w sprzątaniu pomieszczeń biurowych używa się wyłącznie środków atestowanych. To ważne zarówno ze względu na przepisy, jak i na ludzi, którzy w takich pomieszczeniach pracują. Nigdy nie da się przewidzieć na przykład, że któryś z pracowników będzie miał alergię na chemikalia zawarte w środkach czystości, więc ważne, by były one bezpieczne dla wszystkich.

Odkurzacz – jego jakość ma znaczenie

Odkurzacz również jest częścią podstawowego zestawu do sprzątania. Można powiedzieć nawet, że gra on w nim główną rolę. Warto więc jest się poważnie zastanowić nad tym, jakiego rodzaju odkurzacz powinien znaleźć się w wyposażeniu serwisu sprzątającego.

Przede wszystkim musi to być odkurzacz przemysłowy o maksymalnie dużej mocy. Żadne odkurzacze o małej mocy, jaką stosuje się zazwyczaj w urządzeniach domowych nie wytrzymają obciążenia takiego, jak przy sprzątaniu dużych powierzchni. Odkurzacz taki powinien być również pojemny, to znaczy posiadać dużą komorę na kurz. Ważna jest również jego jakość. Tego rodzaju sprzęt jest intensywnie eksploatowany w pracy, więc nie można oszczędzać na jego zakupie.

Czy ciężki sprzęt jest konieczny?

Wiele serwisów sprzątających wykorzystuje również cięższy sprzęt, jakim są różnego rodzaju elektryczne myjki, pozwalające na szybkie mycie bardzo dużych powierzchni. Taki sprzęt jest pomocny, ale czy również konieczny?

Jak pokazuje doświadczenia ciężkie myjki sprawdzają się głównie przy myciu powierzchni dużych hal. Jeżeli pole naszego działania to głównie biura i biurowce, to z dużym powodzeniem można stwierdzić, że taki sprzęt nie będzie potrzebny.