W ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy wszyscy mieli możliwość dokładnego zapoznania się z terminem dezynfekcji oraz zasad jej przeprowadzania. Dezynfekcja i sterylizacja medyczna wykonywana są we wszystkich placówkach medycznych oraz gabinetach lekarskich.
Środki stosowane w szpitalach
W ośrodkach przeprowadzających zabiegi oraz operacje niezbędne jest szczególne zadbanie o czystość. Wszystkie narzędzia używane przez lekarzy oraz pozostały personel medyczny muszą być odkażane po każdym użyciu. Dzięki temu mogą być użyte ponownie. Dezynfekcja medyczna to kolejny krok, którego nie wolno zaniedbać. Sprzęt, szafki, pojemniki oraz podłoga muszą podlegać dezynfekcji specjalnymi preparatami, aby zapobiegać przenoszeniu się niebezpiecznych dla pacjentów bakterii, zarazków lub pasożytów. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do infekcji otwartej rany lub osłabić walczący z chorobą organizm.
Jak wykonać dezynfekcje?
Środki przeznaczone do dezynfekcji medycznej dostępne są w różnych opakowaniach. W zależności od zastosowania mogą to być butle z płynem, spray lub żel. Duże powierzchnie często dezynfekowane są przy pomocy wygodnych spryskiwaczy. Dzięki temu praca przebiega szybko i sprawnie. Każdy pojemnik z preparatem dezynfekującym posiada informacje o tym, jak go stosować. Ważne jest, aby używać odpowiednich stężeń środków oraz, żeby pozwolić im działać przez określony na opakowaniu czas. Inne parametry mogą być potrzebne do zwalczania na przykład prątków gruźlicy, a inne do dezynfekcji wirusa grypy. Sterylizacja medyczna narzędzi najczęściej przeprowadzana jest w specjalnych urządzeniach.
Kiedy należy bezwzględnie wykonać dezynfekcję?
W niektórych przypadkach wykonanie dezynfekcji oraz sterylizacji musi być przeprowadzone. W placówkach medycznych wdrożona są zasady oraz instrukcje prawidłowo przeprowadzonego odkażania. Przede wszystkim dezynfekcja medyczna musi zostać zrobiona po każdym kontakcie z krwią lub wydzielinami chorego. Bardzo ważne jest przestrzeganie przez personel medyczny każdorazowego dezynfekowania rąk po wykonaniu zabiegu lub czynności pielęgnacyjnych.