Skip to content Skip to footer

W jaki sposób najlepiej pakować i przechowywać owoce?

Odpowiednie opakowania mają ogromne znaczenie w przemyśle spożywczym. Delikatne i często nietrwałe produkty, jak na przykład owoce, trzeba właściwie pakować i przechowywać, by nie uległy zniszczeniu w wyniku nacisku lub niekorzystnych warunków. W większości przypadków stosuje się skrzynki, rzadziej większe pojemniki z uwagi na wagę owoców i łatwo powstającą wilgoć.

Skrzynie na owoce – idealne rozwiązanie

Jednym z najbardziej oczywistych wyborów są Skrzynki plastikowe na owoce producent których stara się udostępnić klientom jak najwięcej różnych rozmiarów i kształtów. Można je dopasować do typu owoców i ich stanu – czy są świeże, czy suszone, a może przetworzone. Opakowania tego typu ważą niewiele i często posiadają małe otwory, umożliwiające cyrkulację powietrza oraz wyciekanie ewentualnego soku. Wśród dostępnych opakowań trzeba wymienić też skrzynki sadownicze. Mają prosty kształt, są lekkie, ale mocne pod względem konstrukcji. Powszechnie wykorzystuje się je w sadach podczas zbioru oraz wstępnego przechowywania owoców w składach.

Niegdyś korzystano głównie ze skrzynek drewnianych. Niestety są one zbyt ciężkie, a intensywnie użytkowane – brudzą się. Mogą też okazywać się niebezpieczne podczas noszenia z uwagi na niejednorodną strukturę drewna. Warto zdecydować się na skrzynki plastikowe na owoce producent takich opakowań dba o to, by powierzchnia była gładka i łatwa do czyszczenia. Są dużo lżejsze od drewnianych. Można je układać jedna na drugiej bez ryzyka powstania odkształceń, ale trzeba unikać rzucania i wysokich temperatur – mogą doprowadzić do powstania uszkodzeń.

Skrzynki sadownicze – różne zastosowania

Zbiór owoców zaczyna się już w maju (niektóre wczesne gatunki czereśni, truskawki itd.), więc pojawia się też duże zapotrzebowanie na wygodne w użyciu skrzynie na owoce. Ze względów praktycznych w ogromnej większości przypadków takie skrzynie ułatwiają nie tylko zbieranie, ale też przechowywanie owoców do czasu przekazania ich dalej, np. do sklepów.

Istnieje dużo różnych rodzajów skrzynek sadowniczych, warto więc poświęcić chwilę na zakup najodpowiedniejszych do konkretnego gatunku owoców. Specjalne skrzynki i pojemniki są perforowane, złożone z siatki lub w inny sposób przystosowane do przedłużania świeżości owoców. Większość jest dość niska, ale za to szeroka, a brzegi są dodatkowo wzmacniane. Taką skrzynkę łatwo przenieść i można spiętrzyć kilka lub kilkanaście sztuk jedna na drugiej nie ryzykując zgnieceniem zawartości.