Skip to content Skip to footer

Wykonanie protez zębowych – dlaczego jest potrzebne?

Zęby są nie tylko naszą wizytówką, ale są nam również niezbędne do prawidłowego gryzienia. Mamy ich tylko jeden komplet na całe życie – dlatego gdy się zniszczą, należy pomyśleć o ich imitacji. Musi ona zostać wykonana profesjonalnie, u protetyka stomatologicznego.

Jakie protezy ma do wyboru pacjent?

Obecnie pacjenci coraz częściej wybierają korony na cyrkonie lub mosty porcelanowe, zamiast ruchomych protez. Proteza ruchoma wymaga częstego podklejania i nie daje takiego komfortu podczas żucia, jak przyklejony na trwałe ząb. Jest jednak dużo tańsza. Gdy chodzi o mosty porcelanowe cena jednego zęba na moście porcelanowym to około 1 500 złotych. Dla porównania korony na cyrkonie kosztują tylko 700 złotych za jeden ząb. Sztuczne szczęki są jeszcze tańsze, jednak do ich założenia konieczne jest wyrwanie wszystkich własnych zębów, co wydaje się być już skrajnym rozwiązaniem.

Kiedy postawić na protezy pojedynczych zębów?

Mosty porcelanowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba uzupełnić niewielkie ubytki w zębach – na przykład gdy pojedynczy ząb wypadnie lub zostanie wyłamany. Jeśli własne zęby są w dobrym stanie, nie ma potrzeby wyrywania wszystkich i zakładania ruchomej szczęki. Dużo lepsze są korony na cyrkonie lub na porcelanie, które w efektowny sposób będą imitowały własne zęby, a przy okazji zapewnią właściwy komfort żucia.

Jak to się robi?

Gdy chodzi o mosty porcelanowe cena jest najwyższa ze znanych sposobów implantacji zębów. Jednak taka proteza wydaje się być najlepszą i najtrwalszą z dostępnych. Daje ona możliwość implantacji zęba zniszczonego przez próchnicę, przez leczenie kanałowe, czy złamanego. Osoby, które decydują się na koronę porcelanową lub cyrkonową najczęściej życzą sobie, aby ich ząb właściwościami przypominał jak najbardziej naturalny, i również wyglądał tak samo. Przyklejony na trwałe do filaru naturalnego zęba ma bardzo mocne podparcie i daje komfort podczas gryzienia, w przeciwieństwie do ruchomej szczęki, która może dawać wrażenie ciała obcego w ustach.

Nowoczesne sposoby implantacji zębów są bardzo zaawansowane. Cierpiąc na braki w uzębieniu najlepiej jest skontaktować się ze swoim stomatologiem lub udać się na konsultację do protetyka. Ten oceni stan uzębienia i będzie w stanie dobrać najlepszy z możliwych „zamiennik” naturalnego zęba.