Skip to content Skip to footer

Jak wybierać lampy do pokoju?

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzu mieszkalnym to nie tylko konieczność, ale również możliwość wpływania na wystrój poprzez zmienianie oświetlenia. Jak zatem wybierać lampy do pokoju, aby zapewnić sobie optymalne warunki do życia i odpoczynku?

Dużo światła we wnętrzach wielofunkcyjnych


W polskich mieszkaniach bardzo często salony pełnią wiele funkcji, stając się w dzień pokojem do wypoczynku z wydzielonym kącikiem do oglądania telewizji, a wieczorem zamieniając się w sypialnię. Z tego względu warto z rozmysłem dobierać do takiego wnętrza żyrandole i lampy pamiętając, że muszą one pasować także do kinkietów zawieszonych nad łóżkiem czy do dużych lamp stojących, także podłogowych, które zwiększają komfort wypoczynku. W takich wnętrzach lepiej postawić na lampę wiszącą z dużym kloszem, najlepiej szklanym z przezroczystego szkła, który nie będzie tłumił światła. Jeśli salon jest dość duży, wówczas wybrane lampy do pokoju mogą się składać z kilku świetlówek typu LED, które umocowane są na różnej wysokości tworząc swoistą świetlną kompozycję. Przy takiej lampie warto postawić na lampy stojące oraz wiszące na ścianach kinkiety, które będą doświetlać wnętrze.

Stłumione światło sypialni


Przykładem wnętrza, gdzie zamiast po klasyczne żyrandole, lepiej sięgnąć po lampy wiszące, jest sypialnia, kojarząca się z długim wypoczynkiem. Powinno tu przeważać światło stłumione, uzupełnione o jasno świecące lampki nocne do czytania. Wiszące lampy do pokoju pełniącego funkcję sypialni mogą być lampami z pojedynczym kloszem, bardzo często wykorzystuje się w nich dodatkowe rozwiązanie jak możliwość regulowania stopniem oświetlenia. Lampa wisząca w sypialni nie jest jednak konieczna – jej funkcje bardzo często przejmują dodatkowe źródła światła, którymi mogą być także kinkiety zawieszone bezpośrednio nad łóżkiem. Nieco inaczej wybiera się lampę do pokoju dziecięcego, w którym dziecko również śpi. W tym przypadku lampa musi dawać jasne światło, które będzie wykorzystywane w czasie zabawy. Natomiast jako dodatkowe źródło światła ponownie sprawdzi się kinkiet nad łóżkiem lub specjalna lampka nocna ze ściemniaczem, postawiona w pobliżu łóżka dziecka.

W wielu wnętrzach sama zmiana klosza w lampie wiszącej może bardzo zmienić charakter wnętrza. Wiedzą to doskonale producenci lamp, którzy oferują podobne klosze w różnych wersjach kolorystycznych czy z różnym wykończeniem: klosze przezroczyste są idealne wszędzie tam, gdzie spędza się dużo czasu na różnych rodzajach aktywności, z kolei klosze pokryte matową powłoką sprawdzą się w sypialni.