Skip to content Skip to footer

Skoki spadochronowe – jak zacząć?

Sok ze spadochronem to prawdziwa przygoda. Co ważne, nie jest zarezerwowana dla wybranych. Skok odbyć może niemal każdy. Wszystko co trzeba zrobić to po prostu się odważyć. Jak zatem zacząć przygodę ze sokami?

Na początek skoki tandemowe

Każdy kto zdecyduje się na swój pierwszy sok, przygodę ze skokami ze spadochronem rozpocząć musi od skoków tandemowych. Są to soki, które odbywają się wraz z instruktorem. Podczas skoku skoczek oraz instruktor połączeni są specjalną uprzężą. Dzięki temu skoczek podczas skoku jest całkowicie bezpieczny. Pełną kontrolę nad sokiem ma instruktor. Ważne jest to, że skok tandemowy wykonać może niemal każdy. Nie jest do tego wymagane żadne szkolenie czy kurs. Także kondycja fizyczna nie ma znaczenia. Przed sokiem uczestnik musi przejść jedynie krótkie przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Tandemowe skoki ze spadochronem odbywają się z wysokości ok. 3000 metrów. To przekłada się na ok. 30 sekund swobodnego spadania. Skok może również odbywać się z wysokości 4000 metrów. Wówczas swobodne spadanie trwać będzie ok. minuty. Po tym czasie otwierany jest spadochron i następuje opadanie na ziemie.

Skok tandemowy jako prezent

Tandemowe skoki ze spadochronem są bardzo często wykupowane jako prezent dla bliskiej osoby. Nie może to dziwić. Jest to z pewnością niezwykle oryginalny prezent i taki, który obdarowana osoba będzie pamiętać na długo. Tym bardziej, że firmy organizujące skoki tandemowe oferują możliwość upamiętnienia skoku poprzez zdjęcia i nagranie video.

Skoki dla profesjonalistów

Kolejny krok po skokach tandemowych to skoki samodzielne. Jednak, aby można było wykonać skok samodzielnie konieczne jest przejście specjalistycznego szkolenia. Mowa tu o szkoleniu AFF. Sam kurs podzielony jest na dwa etapy. Etap teoretyczny oraz praktyczny. Podczas zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu eksploatacji i budowy spadochronów, techniki skakania, wyskakiwania z samolotu, techniki lądowania oraz tego jak radzić sobie w razie sytuacji awaryjnej. Po zajęciach teoretycznych następują ćwiczenia praktyczne. W ich trakcie uczestnicy wykonują ćwiczenia uprzęży, wykonują soki z instruktorami, a na koniec wykonują samodzielnie skoki ze spadochronem. Kurs kończy się egzaminem. Po jego pozytywnym zdaniu można rozpocząć samodzielne skoki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy