Skip to content Skip to footer

Sangre de drago – lek, który podbił serca ludzi na całym świecie

Powielanie wzorców również tych medycznych to naturalny proces. Z tegoż też względu Europejczycy zachwycili się sangre de drago i zaczęli badać wnikliwiej tę cudowną żywicę.

Dlaczego smocza krew tak zachwyciła podróżników z Europy?

Po pierwsze dlatego, że była egzotyczna i niespotykana i nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli. Po drugie sangre de drago była odpowiedzią na wiele problemów, między innymi na panujące w tym okresie pandemie chorób zakaźnych. Po trzecie smocza krew krople była łatwa w eksploatacji. Wystarczyło ściąć drzewo i wysączyć z niego życiodajną żywicę. Sangre de drago wedle wierzeń ludowych miała odganiać złe moce, a Europejczycy, choć wierzący nie mogli oprzeć się sile zabobonu. Z tej przyczyny zaczęto używać nawet kadzidełka z sangre de drago dla odpędzenia złych mocy. Zwyczaj ten podpatrzono u okolicznych mieszkańców Peru i na terenie całej ówczesnej Ameryki Południowej.

Za co smocza krew jest ceniona przez Europejczyków obecnie?

Na pewno za naturalność, gdyż teraz jest moda na stricte roślinne suplementy diety. Smocza krew krople doskonale wpisuje się w tę poetykę. Nie uzależnia i nie powoduje w większości przypadków żadnych skutków ubocznych. Leczy wiele chorób skórnych i tych o podłożu żołądkowo- jelitowym. Jest ratunkiem w przypadku ukąszeń i ugryzień owadów. Można ją stosować w miejscach intymnych i nie wywołuje tam żadnych otarć ani zaczerwienień. Jednym słowem sangre de drago jest lekiem uniwersalnym, ponadczasowym- no i przede wszystkim bezpiecznym, no czego chcieć więcej.

Zalecenia co do przechowywania leku sangre de drago

Po pierwsze należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli od 18 do 24 stopni. Po drugie nie wolno go przedawkować, bo ma bardzo silne działanie i mógłby wywołać silny wstrząs anafilaktyczny. Należy go chronić przed dziećmi i zostawiać go w miejscu dla nich niedostępnym. Co do jego stosowania to można go używać zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Komu zaleca się ostrożność w stosowaniu sangre de drago?

W pierwszej kolejności kobietom w ciąży. One są przecież bardzo wrażliwe na działanie medykamentów. Nie zaleca się smoczej krwi również osobom z niewydolnością nerek i wątroby. U nich przyjmowanie tego leku mogłoby spowodować jeszcze większe uszkodzenie wyżej wymienionych narządów. Zaleca się także zachowanie szczególnej ostrożności u dzieci poniżej 12 roku życia. Najlepiej sprawę dawkowania sangre de drago w takim wypadku dokładnie omówić z lekarzem rodzinnym.