Skip to content Skip to footer

Rodzaje opału

Opalanie paliwem stałym kotłów centralnego ogrzewania oraz różnego rodzaju pieców w dalszym ciągu jest to jedna z najważniejszych metod, na zapewnienie sobie ciepła w domu. Niestety Polska ma tak ubogą infrastrukturę ciepłowniczą, że o ile nie mieszkamy na terenie o wysokiej gęstości zaludnienia, jesteśmy skazania na ogrzewanie indywidualne.

Dostawca węgla oraz innego paliwa

Największy problem związany z dogrzewaniem mieszkań jest najczęściej w centrach oraz na obrzeżach dużych miast. Doskonałym tego przykładem jest stolica Wielkopolski i to na jej przykładzie będą omawiane rozwiązania i propozycje. W pierwszej kolejności, jeśli nie wiemy czym najlepiej palić lub w ogóle nie mamy w tej materii doświadczenia, dobrze jest odwiedzić skład opału Poznań ma w swoim obrębie przynajmniej kilka takich punktów.

Na składzie opału możemy rozeznać się przynajmniej orientacyjnie jakie mamy opcje, czyli jakim opałem dysponuje skład opału lub jakim węglem składy węgla Poznań tak dla przypomnienia, to miasto, które aktywnie walczy ze zjawiskiem smogu, więc nie do końca tak jest, że to, co wrzucimy do pieca, jest naszą sprawą, choć w kwestii smogu nie tylko o rodzaj paliwa idzie, ale również o umiejętne jego spalanie.

Co będzie na składzie?

Pytanie, jakie sobie zapewne zadamy, brzmi jakie paliwo wybrać z tych jakie ma skład opału poznań nie daje jasnych wytycznych, jakie paliwo stałe w jego obrębie jest tolerowane, a jakie mniej.

Na składzie znajdziemy na pewno różnego rodzaju węgiel, pelet, drewno (liściaste oraz iglaste). Jeżeli przekonuje nas głównie węgiel ze względu na swoją kaloryczność, to najlepiej jest odwiedzać składy węgla Poznań importuje dużą ilość tego paliwa, a spora część jest ulokowana na składach dla niego dedykowanych. Dostawca węgla na takim składzie będzie w stanie dać nam również najbardziej rzetelne informacje, dotyczące danego rodzaju.

Pelet również jest dobrym wyborem. Kalorycznością tylko niewiele ustępuje węglowi, dodatkowo uchodzi za bardziej ekologiczny, ponieważ drewno jako zaliczane do szybkiego obiegu węgla w przyrodzie, uznawane jest za paliwo zbilansowane względem emisji CO2. Jest to niezmiernie istotne.

Drewno uchodzi w sumie za najgorszy wybór ze względu na kaloryczność, cenę dobrego suchego drewna oraz wygodę użytkowania. Wyjątek stanowią oczywiście kominki.