Skip to content Skip to footer

Co zrobić, żeby dziecko nie nudziło się podczas wakacji

Jak wiadomo nuda nie jest dobrym zjawiskiem w przypadku dzieci. Kiedy nasi milusińscy jej doświadczają można być niemal pewnym, że przyjdą im do głowy pomysły na psoty. W związku z tym faktem warto zadbać o to, aby miały one odpowiednią ilość zajęć, zwłaszcza w trakcie wakacji, kiedy wolnych dni jest naprawdę sporo.

Zajęcia dodatkowe jako sposób na nudę

Jednym ze sposobów na nudę w trakcie wakacji jest zapisanie dzieci na zajęcia dodatkowe. Mowa tu między innymi o zajęciach plastycznych, sportowych czy nauce gry na instrumencie. W miesiącach wakacyjnych organizowanych jest wiele rozmaitych kółek dla dzieci, w związku z czym nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś ciekawego.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest również zapisanie swojej pociechy na wakacyjny kurs języka obcego. Niemal każda szkoła językowa posiada taki w swojej ofercie, w związku z czym warto zrobić dokładny research rynku i wybrać coś odpowiedniego dla naszego podopiecznego.

Półkolonie – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Świetnym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia rodzica jak i dziecka są półkolonie. Wyżej wspomniane zapewniają dzieciom opiekę wtedy, kiedy rodzic jest w pracy, a ponadto niewątpliwie nie pozwalają się dzieciom nudzić.

Półkolonie trwają kilka godzin w ciągu dnia. W tym czasie dzieci mają organizowane rozmaite zajęcia jak choćby wycieczki do zoo, wyjścia do kina, teatru czy na wystawy. W upalne dni opiekunowie zabierają również uczestników na basen. W związku z powyższym sami widzimy, że nie ma tu mowy o nudzie.

Obozy i kolonie

Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się nudy podczas wakacji jest wysłanie dziecka na obóz lub kolonie. Na ryku dostępne są rozmaite oferty tego typu wyjazdów, w związku z czym niewątpliwie będzie w czym wybierać. Ważne jest jednak, aby zająć się tematem jeszcze w czasie trwania roku szkolnego, ponieważ im bliżej wakacji tym dostępność ofert jest mniejsza.

Jeżeli nasza pociecha na co dzień uprawia jakąś dyscyplinę sportową, to niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będzie wysłanie jej na obóz treningowy. O tego typu wyjazdach z całą pewnością poinformuje klub, w którym trenuje nasze dziecko, w związku z czym z całą pewnością nie umknie to naszej uwadze. Ewentualnie możemy sami zapytać trenera o tego typu wyjazd.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.