Skip to content Skip to footer

Renowacja skórzanej tapicerki samochodowej

Skórzana tapicerka, jakkolwiek stanowi wyposażenie samochodów wysokiej klasy, z biegiem lat ma tendencję do wycierania się i pękania. Nie jest to jednak powód, żeby z niej rezygnować. Odpowiednio dobrana farba do skóry samochodowej pozwoli nam samodzielnie dokonać renowacji wnętrza naszego pojazdu, co zdecydowanie podniesie jego walor estetyczny.

Uroki skóry

Ubytki, pojawiające się z czasem na powierzchniach skórzanych obić to problem chyba tak stary jak cała motoryzacja. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się we właściwościach samej skóry, która jakkolwiek jest bardzo wdzięcznym materiałem, ma tendencję do utraty elastyczności. Dotyczy to zresztą nie tylko foteli samochodowych – z tymi samymi problemami zmagają się choćby użytkownicy skórzanych kompletów meblowych.

To właśnie utrata pierwotnych właściwości materiału jest przyczyną pojawiających się tu i ówdzie pęknięć, które wraz z przetarciami potrafią skutecznie zniszczyć tapicerkę i pozbawić ją pierwotnego blasku.

Renowacja

Przywrócenie wnętrza naszego pojazdu do stanu wyjściowego to proces, który możemy przeprowadzić sami. Potrzebna będzie odpowiednia farba do skóry samochodowej. Dobór właściwego koloru jest bardzo istotny, zwłaszcza, jeżeli chcemy, by po naszych zabiegach skóra wyglądała dokładnie tak, jak na samym początku. Dobrą praktyką jest wykorzystanie w charakterze wzorca fragmentu oryginalnej tapicerki – wyciętej np. za okładziną. Powinniśmy zwrócić uwagę, by farba wykonana była na bazie wody, nie zaś rozpuszczalnika. W ten sposób unikniemy zbytniego przesuszenia skóry, które nie sprzyja odzyskaniu sprężystości.

Zaczynamy od wyczyszczenia i odtłuszczenia malowanej powierzchni – ta zasada dotyczy każdego materiału, który ma być pokryty farbą. Niektórzy zalecają uprzednie zmatowienie skóry z pomocą delikatnego materiału ściernego. Równie istotne jest uzupełnienie ubytków specjalną szpachlą do skóry.

Malowanie skóry

Farba do skóry samochodowej, jak zdecydowana większość farb, wymaga nałożenia kilku warstw – nie zrażajmy się więc słabym kryciem po pierwszym malowaniu. Pod tym względem malowanie skóry nie różni się od malowania np. ściany. Podobnie rzecz wygląda w przypadku lakieru wykończeniowego, który nakładamy na wyschniętą już farbę.

Powiedzmy to sobie szczerze – dobrze utrzymana skórzana tapicerka to ozdoba każdego samochodu. Dzięki odpowiedniej konserwacji i okresowemu odświeżaniu, będzie służyła przez długi czas.

Farbę do skóry samochodowej kupisz na Lakiery24.com