Skip to content Skip to footer

Przed zakupem działki rekreacyjnej

Zima blokach w mieście bywa bura i szara, ma jednak niezaprzeczalne plusy w postaci ciepłych kaloryferów oraz odśnieżonych chodników, co sprawia, że mieszka się wygodnie i marzy o własnym kawałku ziemi. Wystarczy jednak, by zaśpiewały pierwsze ptaki, a trawa zaczęła się zielenić, by wróciły plany zakupu działki lub parceli za miastem.

Planowanie w ogrodzie

Jeśli jednak planuje się spędzenie wiosny i lata w otoczeniu zielonych krzewów i drzewek, to warto o zakupie pomyśleć wcześniej i dobrze się do wiosny przygotować. Aranżację działki rekreacyjnej rozpoczynamy od zaplanowania umiejscowienia poszczególnych elementów małej architektury. Najważniejszy jest zapewne domek ogrodowy, który zajmie ok. 35 metrów kwadratowych powierzchni, gdyż budynki o takiej powierzchni nie potrzebują pozwolenia na budowę. Dalej należy zadecydować, jak zagospodarować resztę działki: wytyczyć alejki ogrodowe, wyrysować na planie miejsce wykopania dołu pod oczko wodne lub postawienia basenu. Żaden ogród nie obejdzie się bez roślin, które mają dawać cień, cieszyć oczy zielenią. Jeśli decydujemy się na warzywniak, warto pomyśleć o wstawieniu niewielkiego namiotu foliowego lub mini szklarni. W przypadku większego areału w ogrodzie znajdzie się też miejsce na saunę fińską.

Zakup altany ogrodowej

Decyzja o gabarytach i materiale, z jakiego zbudowany będzie domek ogrodowy zależy od kilku czynników. Podstawowym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, zamawiając domek do ogrodu jest jego przeznaczenie, dalej możliwości finansowe inwestora oraz częstość użytkowania. Największe altany mają rozmiary małego domu mieszkalnego i budowane są na maksymalnej powierzchni pozwalającej na inwestycję bez zezwolenia na budowę, czyli 35 metrów kwadratowych. Jeżeli doliczy się do tego zadaszony taras o powierzchni 12 metrów kwadratowych, to otrzymuje się sporą przestrzeń użytkową. Dysponując odpowiednią kwotą można więc na działce rekreacyjnej postawić domek ogrodowy, w którym wygodnie spędzać będzie się całe weekendy, a nawet kilka dni urlopu. Można także zakupić mniejszą altanę, tak, aby pomieścić w niej narzędzia ogrodnicze oraz wygospodarować niewielkie pomieszczenie mieszkalne, zaś odpoczywać przede wszystkim w cieniu drzew na fotelu ustawionym wśród kwiatów.

Domek ogrodowy znajdziesz w ofercie Megiw