Skip to content Skip to footer

Miejsce dla każdego palacza

W ostatnim czasie w Polsce, bardzo popularne stały się strefy beztytoniowe. Jednakże dla wielu nałóg palenia papierosów jest silniejszy i właśnie dla takich osób wyznaczono specjalne strefy do palenia. Takie palarnie zewnętrzne przypominają przystanek autobusowy swoim wyglądem. Jest to miejsce stworzone dla każdego palacza.

1. Gdzie się znajdują?

Palarnie zewnętrzne jak sama nazwa wskazuje usytuowane są na świeżym powietrzu. Często takie palarnie w swojej okolicy montują duże zakłady pracy, uczelnie, urzędy, jednostki wojskowe oraz markety. Jest to specjalna strefa, gdzie palacz nikomu nie przeszkadzając może spokojnie spalić papierosa. Palarnie zewnętrzne to stabilne, umocowane na stałe konstrukcje, wykonane z bardzo solidnych materiałów. Zazwyczaj ich gabaryty są dość duże, więc spokojnie pomieszczą nie jednego, a kilku palaczy.

2. Palarnia zewnętrzna

Palarnia zewnętrzna spowodowała, że osoby palące, które chcą zapalić papierosa wychodzą na zewnątrz – nie narażając nikogo na wdychanie dymu tytoniowego. W Polsce jest wielu producentów takich palarni. Powstały także specjalne firmy, specjalizujące się w tworzeniu oraz w usytuowaniu takiej konstrukcji na każdym terenie. Najbardziej popularne wiaty palarnie osiągają spore gabaryty. Ich długość to około 2500 m. Niektóre, większe obiekty osiągają nawet 5000 m. Palarnie są zadaszone, a z trzech stron otoczone specjalnym, przezroczystym bezpiecznym szkłem nie przepuszczającym promieni UV.

Wiaty palarnie zgodnie z przepisami powinny znajdować się w każdym miejscu, gdzie codziennie przewija się spora liczba osób. Ich dokładne miejsce zazwyczaj ustala zamawiający, gdyż zgodnie z przepisami powinny być one utwardzone do powierzchni na stałe. Koszt takiej palarni zależy od wielu czynników – od jej wielkości, zastosowanych nowoczesnych rozwiązań, od miejscu w którym ma być usytuowana, od montażu, które dokonuje firma. Zazwyczaj jednak, jej koszt kształtuje się na poziomie od około 1800 do nawet 4000 zł. Najlepiej je zamawiać u producentów specjalizujących się w ich tworzeniu. To w takich miejscach uzyska się wiele cennych rad oraz wskazówek dotyczących palarni w konkretnym miejscu. Na taką palarnie przysługuje także gwarancja.