Skip to content Skip to footer

Problemy z leczeniem trądziku światłem

Istnieje szereg różnych metod leczenia trądziku światłem. Część z nich wymaga bardziej inwazyjnego podejścia do tematu, a część to po prostu rozwiązania, które mają pomóc usunąć mało istotne i niewielkie zmiany trądzikowe. Jak na tym tle wygląda leczenie światłem?

Trądzik vs niebieskie światło

Stosowanie światła niebieskiego to częsta domena urządzeń do leczenia trądziku. Metoda ta polega na krótkotrwałym oddziaływaniu tegoż światła, a następnie na eliminacji znajdujących się pod skórą bakterii, które odpowiadają za powstałe w ten sposób zmiany. Czy taka metoda może być skuteczna w dalszej perspektywie?

Prawda jest taka, że światło ultrafioletowe jest bardzo skuteczne w walce z pojedynczymi zmianami. O ile sama zmiana pozostaje (choć można ją osuszyć np. kremem wspomagającym), to bakterie bezpośrednio odpowiadające za powstanie zmiany zostaną wyeliminowane. Urządzenia do leczenia trądziku są więc skuteczne.

Wątpliwości i problemy

Niestety, często bywa tak, że za powstawanie trądziku odpowiedzialna jest zła kondycja skóry, czynniki chorobowe, a także zła dieta. W takich przypadkach pojedyncze urządzenia do leczenia trądziku raczej nie zdadzą się na nic. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, u których zmiany są bardzo złożone.

W takich przypadkach leczenie wspomnianym światłem będzie miało raczej charakter objawowy i nie zapobiegnie powstawaniu wielu nowych zmian. W praktyce oznacza to konieczność stosowania wyrafinowanych środków leczniczych, kremów, maseczek, a także zmianę przyzwyczajeń dietetycznych i rezygnację z ostrych potraw.

Kto skorzysta?

Z urządzeń do leczenia trądziku światłem skorzystają przede wszystkim te osoby, u których zmiany skórne występują sporadycznie. Dzięki temu można je skutecznie identyfikować, lokalizować i niszczyć. Należy też pamiętać, aby wraz ze stosowaniem światła nakładać na zmianę specjalne kremy.

Reasumując, urządzenia do leczenia trądziku są wśród młodych ludzi dość rzadko spotykane, gdyż większość z nich cierpi na bardziej agresywną odmianę trądziku. Jeśli jednak zmiany te pojawiają się w dość ograniczonym stopniu, to warto skorzystać z takiego urządzenia. Dzięki niemu skóra znów może stać się czysta i pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości.