Skip to content Skip to footer

Jesienią sady się rumienią

Jesienią sady nabierają kolorów, rumienią się również policzki sadowników, dla których jest to długo wyczekiwany czas zbiorów. Dorodne czerwone jabłka, złociste gruszki czy pachnące fioletowe śliwki czekają cierpliwie na gałęziach drzew. Już wkrótce zostaną zerwane i przetransportowane do magazynu, a następnie posortowane. Później sadownik sprzedaje je firmom przetwórczym, pośrednikom i lokalnym sprzedawcom.

Jabłko i gruszka nie do fartuszka

Owoce podczas zbiorów wcale nie są wrzucane do fartuszka. Ani do czapeczki, jak opowiada w swoim wierszu Maria Konopnicka. Sadownicy przygotowują specjalne skrzynki sadownicze. Jabłka, gruszki czy śliwki są w nich gromadzone, transportowane, a często również sprzedawane na giełdach, targach, straganach i w tradycyjnych sklepach. Spędzają w skrzynkach sporo czasu, zanim trafią na stół domowników na przykład w formie dżemu czy jako składnik owocowego ciasta.

Jakie powinny być Skrzynie na owoce?

Lekkie i łatwe do przenoszenia – skrzynki plastikowe na owoce producent często wyposaża w specjalne rączki, dzięki którym można je bez problemu podnosić. Powinny być również wytrzymałe, wykonane z dobrej jakości materiałów nadających się do kontaktu z żywnością. Przewiewne, skutecznie odprowadzające wilgoć, aby owoce się nie psuły. Dobrze, jeśli takie skrzynki można układać w sztaple, co jest zaletą w przypadku magazynowania i transportowania. Generalnie pojemniki te mają zapewnić bezpieczeństwo owocom, zaś pracownikom sadu większą wygodę.

Gdzie je kupić?

Na rynku istnieje wiele sklepów stacjonarnych i online, w których można zakupić skrzynki sadownicze. Sprzedawcy prześcigają się w tworzeniu przystępnych ofert. Jeżeli jednak sadownikowi bądź rolnikowi zależy na tym, żeby zaoszczędzić, warto aby rozejrzał się również na rolniczych giełdach. Tam często sprzedawane są skrzynki z drugiej ręki. Używane, ale w dobrym stanie, nadające się do dalszego użytku. Na giełdach online można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń – oferowane są zarówno hurtowe, jak i mniejsze ilości.

Owocowy biznes to nie bułka z masłem

Wydawać by się mogło, że prowadzenie sadu to pestka. Tymczasem wymaga ono ogromu pracy i odpowiedniego wyposażenia, aby plony były obfite i zdrowe. Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt rolniczy (pług albo kultywator, opryskiwacz), szereg narzędzi takich jak szpadle, grabie, piły, sekatory, nożyce i drabiny. No i oczywiście w skrzynki, żeby zebrane owoce miały gdzie czekać na dalszą drogę.