Nowotwory skóry to temat, który wciąż budzi wiele emocji. Na szczęście z roku na rok coraz więcej wiemy o leczeniu oraz profilaktyce nowotworów skóry, zaś coraz to lepsze metody diagnozowania i leczenia pozwalają albo na wczesne wykrycie nowotworu, albo na jego skuteczne leczenie. W przypadku nowotworów skóry ogromne znaczenie ma ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB.
Różne rodzaje nowotworów skóry
Nowotwory skóry występują w różnych odmianach. Najczęściej dzieli się je ze względu na pochodzenie i rozmieszczenie w różnych warstwach skórnych. Wiele danych wskazuje, że nowotwory skóry w większości przypadków dotyczą osób starszych, u których zmiany te są wynikiem kumulowania się w ciągu życia. Znaczenie ma także rodzaj wykonywanej pracy oraz niewłaściwa albo nieregularna ochrona przed promieniowaniem słonecznym.
Główne przyczyny
Wśród głównych przyczyn powstawania nowotworów skóry wymienia się promieniowanie UV. Stąd też niezwykle ważna jest profilaktyka i skuteczna ochrona przed działaniem promieni słonecznych. U większości osób, u których wykryto raka skóry, potwierdza się, że jest on spowodowany natężonym narażaniem (przez długi czas) na promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie na promieniowanie UVA i UVB. Wśród wielu przypadków występują również i takie nowotwory, które występują dziedzicznie. U wielu osób też nowotwory skóry diagnozuje się jako choroba nabyta, związana z nieodpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Tu najczęściej diagnozuje się tzw. czerniaka (nowotwór ten ma bardzo charakterystyczny- czarny kolor).
Choroby zawodowe
Jak się okazuje, nowotwory skóry mogą być także klasyfikowane jako choroby zawodowe, co jest szczególnie widoczne u ludzi, którzy pracują pod gołym niebem, a przy tym też nie zabezpieczają skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Długotrwałe narażenie na promieniowanie może skutkować rozwojem nowotworu. Profilaktyka i ochrona mają tu więc ogromne znaczenie.
Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna
W przypadku osób, które stale przebywają na słońcu, konieczne jest stosowanie (regularnie) wysokiej ochrony, a tu najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju kremy z filtrami (im wyższy filtr, tym lepiej). Pomocna jest też odpowiednia odzież ochronna (długi rękaw, długie spodnie czy kapelusz), które pozwolą ochronić skórę przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki