Skip to content Skip to footer

Nowoczesne lampy ogrodowe

Wybierając oświetlenie ogrodu trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję ma ono spełniać? Czy ma wyłącznie wytyczać ścieżki, bramy i wejścia? Czy może chodzi nam o wyznaczenie strefy wypoczynku? A może najważniejsze jest dla nas zbudowanie odpowiedniego nastroju, romantycznej atmosfery itp.?
Jest to bardzo istotne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie automatycznie wskaże nam jaki system oświetlenia będzie optymalny dla naszego ogrodu. Na rynku dostępnych jest tak dużo rozwiązań, że przyprawiają o ból głowy.

Nowoczesne lampy ogrodowe

Bogaty wybór, propozycji dostępnych na rynku pozwoli dopasować idealne rozwiązanie do każdego odbiorcy. Lampy do ogrodu mogą być wykonane z aluminium lub jego stopów, ze stali lub z betonu, dzięki zastosowaniu tak wielu różnorodnych, nowoczesnych materiałów, są one odporne na warunki atmosferyczne i niestraszne im wiatry, deszcze i śniegi. Warto pamiętać, że nowoczesne lampy ogrodowe służą nie tylko oświetleniu ale też pełnią funkcję dekoracyjną, wybierają więc oświetlenie do ogrodu należy dobrze zastanowić się jaki charakter ma on mieć. Secesyjne latarnie stojące nie sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie, czy ultra nowoczesne latarnie nie będą dobrze wyglądać w romantycznym zagajniku.

Rodzaje lamp do ogrodu

Wybierając lampy do ogrodu, należy mieć wizję całości ponieważ zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, do wyboru mamy: słupki, reflektory, kinkiety, lampy nawierzchniowe czy wreszcie lampy stojące ogrodowe. Jest to tak zwane oświetlenie stałe, zasilane z instalacji elektrycznej. Ich rozmieszczenie planowane jest najczęściej już na etapie budowy domu.Innym rodzajem oświetlenia są lampy solarne, których miejsce możemy zmieniać zależnie od naszych potrzeb oraz ekspozycji na słońce. Nie da się jednak w racjonalny i praktyczny sposób oprzeć oświetlenia ogrodu na tych małych lampkach, warto więc stosować je wyłącznie jako element dekoracyjny i uzupełniający.

Lampy stojące ogrodowe

Najbardziej praktyczne ale też efektowne z punktu widzenia estetycznego są lampy stojące, zastosowane w odpowiedni sposób pomogą zbudować nastrój, zależnie od ich stylu mogą dodać romantyzmu lub nowoczesności. Często stosowane przy ścieżkach czy wejściach, są tak samo dekoracyjne jak krzewy ozdobne. Zależnie od wysokości na jakiej zostaną zamontowane będą podkreślać lub delikatnie tonować otoczenie. Ważne aby klosze wykonane były z mlecznego szkła, nie będą wtedy oślepiać ale dawać piękne światło.