Skip to content Skip to footer

Jakiego psychologa wybrać?

Dla wielu osób dzień zdecydowania się na terapię u psychologa to prawdziwy przełom. Jednakże obawiają się, że wybierając nieodpowiedniego specjalistę, nie pomogą sobie, a wręcz przeciwnie – zaszkodzą. Nie wiadomo w końcu, jak wybrać psychologa i co trzeba o nim wiedzieć.

Psycholog w Gliwicach, czyli szukanie psychologa w sieci

Czy szukanie psychologa w sieci jest dobrym pomysłem? I tak, i nie. Wyszukiwanie specjalisty w Google to dobre rozwiązanie. Jednakże nie można ślepo zaufać pierwszym wynikom wyszukiwania. Warto byłoby trochę poczytać i zebrać informacje o konkretnym psychologu, włącznie z opiniami jego pacjetnów.

Psycholog w Gliwicach może być naprawdę bardzo skuteczny i profesjonalny, ale warto sprawdzić jego kompetencje. To może się okazać lepszym rozwiązaniem niż pójście do specjalisty polecanego przez koleżankę czy inną bliską osobę. To, co pomogło jednej osobie, dla innych może nie być skuteczne. Na dodatek chodzenie do jednego specjalisty bliskich sobie osób nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Sprawdzanie wykształcenia psychologa

Jednym z ważnych czynników wpływających na twoją decyzję powinno być także wykształcenie psychologa. Od tego w końcu zależy, czy jest to naprawdę kompetentny specjalista w swojej dziedzinie. Warto wiedzieć, że według litery prawa, nie trzeba być magistrem psychologii, czyli mieć ukończonych studiów psychologicznych, by być psychoterapeutą. Do tego wystarczą obojętne studia humanistyczne i dodatkowe, kilkuletnie szkolenie.

Warto sprawdzić także, czy dana osoba ma już certyfikat i czy podlega superwizji. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystkie sesje będą maksymalnie bezpieczne i prawidłowo przeprowadzone. Warto zastanowić się także nad kwestią nurtu, w którym pracuje psycholog. Niektóre nurty lepiej sprawdzają się przy jednych zaburzeniach, inne są skuteczne przy następnych. Dla przykładu – anoreksja czy bulimia powinny być leczone terapią poznawczo-behawioralną a nie humanistyczną czy schematów.

Wybierz kogoś, do kogo masz zaufanie

Przyjmij, że pierwsze dwie wizyty są sprawdzające i nie wahaj się zrezygnować, jeśli coś nie będzie ci odpowiadać. Do psychologa musisz mieć ogromne zaufanie, czuć się przy nim bezpiecznie i swobodnie. Jeśli tylko masz wrażenie, że coś nie działa i nie masz zaufania do tej osoby, raczej od razu zrezygnuj. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, a przede wszystkim zwiększysz szansę na poradzenie sobie z problemami.