Skip to content Skip to footer

Jakie struny do gitary?

Muzyka łagodzi obyczaje. Może jednak efektywnie psuć nastrój, gdy domorosły gitarzysta nie dysponuje odpowiednim sprzętem. Mówi się, że duszą każdej gitary są jej struny. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z grą na tym instrumencie, powinien zatem dobrać odpowiednie struny gitarowe. Laicy zazwyczaj nie wiedzą, czym się kierować, podczas zakupu strun, warto zatem wybrać się do sklepu muzycznego ze swoim modelem gitary i poprosić o poradę ekspertów. Istnieją też ogólne wytyczne i zasady, mówiące o tym, jakimi kryteriami się kierować, a czego zdecydowanie unikać przy zakupie strun.

Ważne kryteria i ustalenie priorytetów

Przede wszystkim, podstawową sprawą powinno być określenie, do jakiego typu sprzętu strun potrzebujemy. Inne cechy są istotne w przypadku strun do gitary klasycznej, akustycznej, czy elektrycznej. Istotne jest także kryterium ekonomiczne. Wiadomo bowiem, że osoby początkujące nie chcą wydawać na struny do gitar prawdziwej fortuny, a raczej będą poszukiwały oszczędnych rozwiązań. Lepiej nie kupować strun przez Internet, zwłaszcza, gdy możemy mieć problem z ich samodzielnym montażem lub nie jesteśmy do końca pewni, czy produkt pochodzi z rzetelnego źródła. Jeżeli mamy zamiar grać nie tylko hobbystycznie, lecz poświęcać na codzienne treningi sporo czasu, trzeba zwrócić baczną uwagę na materiał, z którego struny do gitar są wykonane oraz na żywotność eksploatacyjną tego materiału.

Gitara klasyczna

Struny do gitary klasycznej mają tę samą grubość, lecz mogą legitymować się różnym stopniem twardości. Wyróżnia się tu: struny twarde, miękkie oraz mieszane. Struny twarde nie są wygodne dla palców, lecz dają głębszy i bardziej wyrazisty dźwięk. Miękkie struny dają większy komfort grania, lecz stwarzają również większe ryzyko fałszowania dźwięków. Struny mieszane łączą w sobie wszystkie wspomniane cechy. W kompletach o mieszanej twardości występują trzy struny normalnego naciągu oraz trzy struny wysokiego naciągu. Trzy najgrubsze struny występują w srebrzonej lub wykonanej z brązu owijce. Ta pierwsza gwarantuje bardziej metaliczne, a druga bardziej stłumione brzmienie.

Gitara akustyczna

W tym przypadku struny gitarowe mają różną grubość. Warto zwrócić uwagę, iż zbyt cienkie struny przy gitarze akustycznej nie są w stanie wydobyć całego jej potencjału. Przyjmuje się, iż struny gitarowe w przypadku tego typu instrumentu powinny mieć grubość przynajmniej 0,012 cala. Aby zatem zniwelować uczucie zbyt twardych strun pod palcami, gitarę akustyczną należy odpowiednio wyregulować, czego początkujący użytkownik z pewnością nie będzie w stanie zrobić samodzielnie.

Gitara elektryczna

Przy gitarach elektrycznych wpływ na brzmienie mają nie tylko struny, ale także cały szereg nagłośnień i efektów specjalnych. Struny do gitar elektrycznych różnią się grubością, czy techniką ich wytwarzania, dają też zróżnicowane możliwości. Nie ma tu odgórnych reguł doboru strun. Wybór musi być zatem poprzedzony indywidualnym testowaniem poszczególnych modeli strun i określeniem własnych preferencji,