Skip to content Skip to footer

Polski Rzym

Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Sandomierz. Parafraza tego szkolnego powiedzenia jest powodem, dla którego to miasteczko w województwie świętokrzyskim bywa porównywane do włoskiej stolicy. Innym podobieństwem jest bogata historia i liczne zabytki. Do niedawna miasto było jednak nieco zapomniane i tajemnicze. Aktualnie stanowi turystyczną perełkę.

Dzieje najnowsze

Sandomierz długie lata mimo bycia ewenementem architektonicznym i urbanistycznym był miastem turystycznie zapomnianym i pomijanym nawet w przewodnikach po Polsce południowej. Jego drugie życie rozpoczęło się po emisji serialu Ojciec Mateusz. Dzięki tej nietypowej reklamie ludzie otworzyli się na możliwość zwiedzenia tego miasteczka. Marketing sprawił, że nie podzielił on smutnych losów innych miasteczek tego typu.

Poza wartością historyczną Sandomierz stał się elementem wielu szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych i samochodowych. Z racji atrakcyjnego dojazdu z Warszawy ludzie wybierają go na odskocznię od miejskiego zgiełku. Stąd pokoje w Sandomierzu cieszą się wielkim powodzeniem i w miesiącach sezonowych należy rezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Miasto wiele lat było niedofinansowane, stąd wielkie inwestycje i rozwój turystyki przypada na ostatnie lata.

Co zwiedzić?

Sandomierz ma bogate znaczenie historyczne. Dodatkowo nie ucierpiał bardzo w czasie ostatnich wojen. Może, zatem pochwalić się pięknymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Zabytki natury sakralnej to Bazylika Katedralna, dawny klasztor benedyktynek czy kościół pod wezwaniem Świętego Pawła. Inne zabudowania sakralne to pięknie zachowana synagoga żydowska oraz kościół pod wezwaniem świętego Jakuba.

Poza sakralnymi budynkami szczególnie atrakcyjnym miejscem jest Brama Opatowska, skąd widać panoramę całego miasta. W rynku usytuowana jest podziemna trasa turystyczna o głębokości od 4 do 12 metrów pod poziom gruntu ciągnąca się dawnymi piwnicami i składami sklepowymi. Ta atrakcja kończy się w ratuszu miejskim.

Gdzie się zatrzymać?

W Sandomierzu w ostatnich latach prężnie rozwija się turystyka. Pokoje w Sandomierzu wynająć można zarówno w klimatycznych hostelach w rynku jak i atrakcyjnych hotelach o wyższym standardzie. Jeśli poszukujemy nietypowych wrażeń także Zamek oferuje pokoje noclegowe. Dzięki tym pokojom w Sandomierzu można poczuć się jak prawdziwy monarcha.

Ciągły rozwój turystyczny miasta, inwestycja w marketing powoduje, że baza noclegowa ciągle się zmienia. Pokoje w Sandomierzu można odnaleźć nie tylko przy głównych atrakcjach turystycznych, ale również na przedmieściu i w części przemysłowej.