Skip to content Skip to footer

Jak w rzeczywistości działa alkomat policyjny?

Każdy kierowca bardzo dobrze wie czym jest alkomat i do czego służy, ale mało kto w rzeczywistości zdaje sobie sprawę z tego, jak ten sprzęt w rzeczywistości działa. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że oryginalny Alkomat policyjny działa bardzo podobnie jak droższe alkomaty elektrochemiczne. Mowa tutaj oczywiście o popularnych alkomatach osobistych, dzięki którym można samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Warto wspomnieć także o tym, że polska policka korzysta nie tylko z alkomatów przesiewowych, czyli tzw. świeczek. W użytku są także alkomaty ustnikowe. Alkomaty bezkontaktowe wykorzystywane są wyłącznie do badania wstępnego i na ich podstawie policja nie może skierować sprawy do sądu. Olbrzymia popularność alkomatów przesiewowych polega na tym, że nie wymagają one użycia ustników. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zaoszczędzić sporo cennego czasu i pieniędzy. Doświadczony policjant jest w stanie przebadać nawet 750 osób w przeciągu godziny. Jeżeli alkomat przesiewowy wykryje alkohol to wówczas wykorzystywane są dowodowe alkomaty profesjonalne (np. ALP-1).

Czym charakteryzują się alkomaty profesjonalne?

Alkomaty profesjonalne korzystają z pomocy ustnika, dzięki któremu 100% wydychanego powietrza trafia bezpośrednio do czujnika alkomatu. Wynik badania od razu wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD i dodatkowo zapisywany jest w pamięci urządzenia. Do alkomatów profesjonalnych można podłączyć także specjalne drukarki, które umożliwiają wydrukowanie wyniku pomiaru. Jest on przydatny przy sporządzeniu protokołu, który trafia do sądu. Każda badana osoba ma prawo do sprawdzenia aktualnego świadectwa wzorcowania. Jest to specjalny dokument, który potwierdza prawidłowe działanie alkomatu. W przypadku alkomatów ALP-1 świadectwo wzorcowe jest ważne 6 miesięcy.

Jak prawidłowo używać alkomat policyjny?

Użycie alkomatu policyjnego wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejszym elementem każdego alkomatu jest oczywiście sensor. Najprościej rzecz mówiąc jest to specjalny czujnik, który bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W użytku są alkomaty z sensorem elektrochemicznym i półprzewodnikowym.