Skip to content Skip to footer

Najpopularniejsze odmiany rękawiczek medycznych

Wśród jednorazowych rękawiczek używanych w gabinetach medycznych największą popularność zyskały te lateksowe. Mimo wszystko warto jednak zapoznać się z innymi artykułami, mającymi spełniać dokładnie te same funkcje. Wśród nich można znaleźć jeszcze rękawiczki winylowe, nitrylowe oraz foliowe.

Rękawiczki lateksowe

Zaczynamy od opcji najpopularniejszej, czyli od rękawiczek tworzonych z naturalnego kauczuku – lateksu. Jest on materiałem o wysokim poziomie wytrzymałości. Cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia, ale też i na działanie patogenów oraz różnego rodzaju chemikaliów.

Lateks jest wygodny w użyciu i może być wykorzystywany w różnych placówkach, ale ma jeden poważny minus. Niestety potrafi uczulać i doprowadzać do reakcji alergicznych.

Rękawiczki foliowe

Od opcji najpopularniejszej płynnie przechodzimy do tej najrzadziej używanej, czyli do rękawiczek wykonywanych z folii. Nie są zbyt często wykorzystywane, ponieważ dają niski poziom zabezpieczenia.

Z rękawiczek foliowych można jednak stworzyć taką dodatkową warstwę ochronną i stosować je jednocześnie z innymi odmianami rękawiczek. Warto zaznaczyć, że mogą mieć one kontakt z żywnością, czego potwierdzeniem jest poświadczenie PZH.

Rękawiczki winylowe

Druga po lateksie bardzo ciekawa propozycja. Ten typ rękawiczek tworzony jest w rzeczywistości z plastyfikowanego polichlorku winylu, mocniej rozpowszechnionego pod skrótem „PCV”. Jest to materiał sztuczny o dobrych właściwościach ochronnych. Świetnie zabezpieczy on skórę przed chemikaliami, choć może nie poradzić sobie aż tak jak lateks w przypadku kontaktu z bakteriami czy wirusami.

Wysoka wytrzymałość winylu wynika niestety z jego zwartej struktury. To materiał mało elastyczny. Z tego względu konieczne staje się idealne dopasowanie rozmiaru rękawiczek winylowych do dłoni.

Rękawiczki nitrylowe

Tworzone z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, który jest materiałem sztucznym, stają się interesującą alternatywą dla rękawiczek lateksowych. W przeciwieństwie do kauczuku naturalnego nie będą doprowadzać do reakcji alergicznych.

Rękawiczki nitrylowe dają całkiem niezły poziom zabezpieczenia, a przy tym są niezwykle wygodne w użyciu. Dają większy komfort od rękawiczek winylowych. Zapewniają maksymalne czucie w palcach, pozwalając na bezproblemowe wykonywanie zadań wymagających pełnej precyzji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.