Skip to content Skip to footer

Jak ocenić jakość preparatu zawierającego czystek?

Czystek lekarski jest ziołem o wyjątkowych właściwościach i równie wyjątkowej popularności. Jego działanie jest opisywane w setkach artykułów. Jakie cechy tej sławnej rośliny przysporzyły mu tylu amatorów? Jakie są możliwości suplementacji czystkiem oraz jak ocenić jakość preparatów go zawierających? Czystek zastosowanie – garść ważnych informacji.

Czystek właściwości lecznicze

Być może planujesz wprowadzić napar z czystka do swojej diety lub stosujesz go od jakiegoś czasu, nie widząc efektów – podpowiadamy jak wybierać suplementy lub ziołowe herbatki zawierające to zioło. Należy pamiętać, że czystek właściwości lecznicze czerpie, przede wszystkim, z bogactwa polifenoli. Są to substancje uszczelniające naczynia krwionośne, chroniące mięsień sercowy, obniżające ciśnienie, działające przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Co za tym idzie, Czystek zastosowanie znajduje w terapii bardzo wielu dolegliwości i chorób. Preparaty zawierające czystek różnią się między sobą skutecznością. Jak można ocenić jakość suplementów ziołowych?

DER – Drug Extract Ratio

Znajomość powyższego wskaźnika, pozwala bardzo szybko porównać i ocenić jakość ziołowych preparatów leczniczych. Wskaźnik ten, mówi o stosunku stężenia substancji czynnej do reszty suszu ziołowego. Niska zawartość substancji czynnej będzie świadczyła o słabszych właściwościach preparatu i niewielkich szansach na spektakularne efekty jego stosowania.

Ekstrakt standaryzowany

Innym wskaźnikiem jakości ziołowych preparatów są ekstrakty standaryzowane. Poszczególne typy ziół będą standaryzowane na różne substancje czynne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę czystek lekarski będą to, wspomniane wyżej, polifenole. Kupując preparat z czystkiem należy zwrócić uwagę na to, czy ilość zawartych w nim polifenoli jest określona przez standaryzację. Od ilości polifenoli zależy bowiem skuteczność suplementu.

Najsłabsze działanie lecznicze będą wykazywały suplementy nie posiadające informacji o standaryzowanym poziomie polifenoli lub wskaźnika DER. Ostatnim, ważnym elementem jest opakowanie produktu. Zioła sprzedawane w kartonowych pudełkach są narażone na wietrzenie i utratę swych właściwości. Szczelne opakowanie pozwala zachować świeżość i skuteczność preparatu ziołowego.