Skip to content Skip to footer

Czym jest druk sublimacyjny?

W dzisiejszych czasach drukarnie umożliwiają stosowanie wielu różnych typów wydruku. Każdy sprawdza się najlepiej przy określonych warunkach i na odpowiednim podłożu. Jedną z opcji jest druk sublimacyjny, z którego korzysta się np. w przypadku tkanin. Wymagany jest specjalny rodzaj farb, tkanina i oczywiście urządzenie, które to zrealizuje.

Do czego głównie służy Druk sublimacyjny?

Przeciętnie z pojęciem druku sublimacyjnego można spotkać się w przypadku przemysłu odzieżowego. Tworzy się tego typu nadruki, by ozdobić ubranie trwałą metodą, w atrakcyjny sposób. Metoda zapewnia dobre przeniesienie kolorów i podwyższoną jakość gotowego wydruku. Wydaje się być nieco bardziej skomplikowana w związku z użyciem dodatkowego przenośnika i specjalistycznej technologii, ale niewiele z tego jest zauważalne dla przeciętnego klienta. Na efekty trzeba trochę poczekać, ale warto. Odzież z nadrukami wykonanymi w ten sposób prezentuje się bardzo atrakcyjnie, co często wykorzystują znani krajowi i światowi producenci.

Bezpieczeństwo i jakość druku sublimacyjnego

Po wykorzystaniu wartościowej metody, jaką jest sublimacja druk pozostaje żywy i wyraźny mimo intensywnego użytkowania i prania tkaniny. Ma na to wpływ natura procesu sublimacji. W procesie tym cząsteczki barwnika wpuszczane są niejako do wnętrza tkaniny, bo pod wpływem bardzo wysokiej temperatury zamieniają się w gaz. Później wracają do stanu płynnego, a jeszcze później przechodzą w stały. Nadruk sublimacyjny dzięki temu wydaje się dużo bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych, tkaninę można więc prać lub czyścić w inny sposób bez ryzyka dla jej wyglądu i trwałości.

Jak przygotować nadruk sublimacyjny?

Nietrudno dziś znaleźć drukarnię, której nieobce będzie pojęcie sublimacja druk tego rodzaju i ogólnie specyfika metody. Można więc z łatwością przygotować grafikę i zlecić przeniesienie jej na wybrane ubranie. Efekty są naprawdę warte swojej ceny, biorąc pod uwagę chociażby trwałość i jakość kolorów. Barwy w nadrukach sublimacyjnych są żywe i wyraziste, pozostają w podobnym nasyceniu przez bardzo długi czas użytkowania odzieży. W dzisiejszych czasach druk tego typu jest często wykorzystywany z uwagi na dużą popularność ubrań z różnymi rodzajami wzorów i napisów.