Glamping, czyli glamorous camping, to kompromis doskonały. Oferuje wypoczynek pośród dzikiej przyrody, w ciszy i spokoju, w połączeniu z wygodami do których przywykliśmy podczas wygodnych wakacji all inclusive w renomowanych kurortach. Ten młody w Polsce trend rozwija się błyskawicznie, oferując nam rozwiązania fantazyjne i nieoczekiwane.
Glamping Polska – czym jest?
Słowo glamping pochodzi od połączenia słów glamour i camping, czyli tego, co łączą w sobie wakacje na glampingu – luksus i kontakt z przyrodą z dala od tłumów i zgiełku. Z dala od cywilizacji, lecz w cywilizowany sposób – maksimum naturalności w połączeniu z udogodnieniami, które są już naszą codziennością.
Na glampingu zamieszkamy w obszernych, czystych i wygodnych namiotach, szopach czy domkach na drzewie. Stylizowanych, designerskich czy utrzymanych w surowym stylu. Posiadają one dostęp do bieżącej wody, ogrzewanie, prąd, Internet. Wyposażone są w markowy sprzęt i komfortowe meble. Kempingowy aspekt glampingu to przede wszystkim slow life, umiejscowienie z dala od cywilizacji, na łonie niezniszczonej ludzką ręką przyrody.
Skąd się wzięła idea glampingu?
Trend na glamping w Polsce jest stosunkowo młody – ośrodki powstają dopiero od kilku lat. Sama idea jest jednak znacznie starsza. Pierwsze takie namioty z udogodnieniami powstawały jako odpowiedź na popularność safari na początku XX wieku.
Bogaci, eleganccy podróżnicy również podczas wakacji w dzikiej Afryce mieli swoje wymagania, którym trzeba było sprostać. W odpowiedzi na ich wymagania stawiano namioty obszerne, wyposażone w meble, a wyszukane posiłki serwowano na eleganckiej zastawie.
Współczesny glamping to właśnie połączenie odpoczynku w dziczy, w kontakcie z naturą, z wygodami do których przywykliśmy na co dzień. Miłośnicy stylu retro mogą nawet zamieszkać w namiotach stylizowanych na te z safari dla elegantów z zachodu.
Glamping w Polsce – gdzie warto odpocząć?
Glamping polska rozwija się prężnie od kilku lat. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – nad morzem, w górach, na Mazurach, w parkach krajobrazowych. W namiocie, szopie, stodole, domku na drzewie czy w hobbiciej norze.
Wielbiciele gór powinny odwiedzić Tatra Glamp, ośrodek otwarty w 2018 roku i polecany przez odwiedzających. W wygodnym namiocie – klapnioku można tu podziwiać piękne widoki i pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Blisko też na szlaki. Położona na podkarpaciu Hobbitówka to uroczy, surowy, ale i funkcjonalny hobbici domek. Domek z panoramicznym oknem pozwala cieszyć się niesamowitymi widokami z wygodnej kanapy.
Będąc na Mazurach warto zatrzymać się w Glendorii, położonym na odludziu zacisznym, malowniczym gospodarstwie. Na Kaszubach można zamieszkać w jurcie nad jeziorem Bronisława. W Borowicach koło Karpacza znajduje się magiczna Lapońska Wioska Kalevala, gdzie między namiotami przechadzają się renifery. Przykłady podobnych, niesamowitych miejsc stworzonych przez ludzi z pasją można by długo mnożyć.