Skip to content Skip to footer

Do jakich stylizacji pasują półbuty damskie na koturnie?

W starożytnym teatrze ateńskim koturny zakładane przez aktorów miały dodać im wzrostu, dzięki czemu widzowie siedzący w najbardziej oddalonych rzędach amfiteatru lepiej widzieli postacie bohaterów sztuki.
Współcześnie koturny są jednym z wariantów wykończenia obuwia – podeszwa z koturnem może mieć wysokość od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.

Półbuty damskie na koturnie – zalety i wady

Obuwie na koturnie jest doskonałą alternatywą dla obcasów – słupków lub szpilek. Zaletą koturnów wypełniających przestrzeń między strefą palców i pięty jest równomierne rozłożenie sił nacisku, dzięki czemu nie dochodzi do deformacji kości palców, śródstopia czy zwyrodnień i uszkodzeń pięty. Kolejną zaletą, jaką posiadają półbuty damskie na koturnie, jest ich wygoda. Podeszwa z pełnym wypełnieniem dobrze trzyma stopę, jest stabilna, a więc bezpieczna, chroni stopę przed wykrzywieniem i bolesnym skręceniem w kostce. W obuwiu z koturnami można odbywać bardzo długie spacery. Doskonale nadają się do pracy – nogi nie męczą się, nie puchną, a koturn doskonale zastępuje obcas. O ile firmowy dress code wprost nie nakazuje noszenia szpilek czy słupków, warto do pracy zakupić sobie kilka par półbutów na koturnie.

Buty na koturnie wspaniale eksponują kostki – podkreślają te zgrabne, wyszczuplają mniej efektowne.

Wadą obuwia na koturnie jest jedynie to, że nie powinny zakładać go osoby o bardzo małym wzroście oraz miłośnicy strojów bardzo obcisłych.

Rodzaje butów na koturnie

Obuwie na koturnie noszą głównie kobiety, ale mężczyźni również chętnie korzystają z tego rozwiązania – szczególnie, gdy sprytnie zamaskowany koturn dodaje centymetrów wzrostu.Kobiety lubiące koturny mogą wybrać sandały, półbuty z wiązaniami lub zapięciami, czółenka albo buty wsuwane typu sneakers, botki oraz buty sportowe. W tych ostatnich koturny są z reguły niewysokimi klinami.Buty na koturnie wykonywane są z różnych materiałów, a same koturny mogą być z plastiku, drewna, kauczuku, a ich pokrycie wykonuje się ze skóry, korka, plecionki z dowolnego materiału, rattanu, tkaniny.

Buty damskie na koturnie w stylizacjach

Obuwie z koturnami można założyć w każdej porze dnia, na każdą okazję. Warto wiedzieć, że najlepiej wyglądają stylizacje w kształcie litery A – rozkloszowane spódnice lub sukienki, spodnie z szerokimi nogawkami, spódnico – spodnie. Fatalne jest zestawienie koturnów z obcisłymi rybaczkami czy spódnicą ołówkową – w końcowym efekcie da wrażenie ciężkości nóg, przysadzistości sylwetki.

Zdaniem stylistów buty na koturnie pasują głównie do stylu boho, romantycznego lub cygańskiego – kreacji kolorowych, z delikatnych tkanin, zwiewnych, szerokich, z falbanami.