W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat tego, że powinno się wybierać jedynie opakowania z naturalnych materiałów. W rzeczywistości jednak tworzywa sztuczne nadają się dużo bardziej do ich produkcji i wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka – poprawnie używane są przyjazne środowisku. Dlaczego warto wybierać opakowania z plastiku? Czy są przyjazne środowisku?
Są trwałe
Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych polega na wykorzystaniu trwałych materiałów, które można wykorzystywać wiele razy. Skrzyniopalety, palety, czy kontenery można używać wiele razy bez szwanku dla ich bezpieczeństwa. Takie opakowania w razie potrzeby można umyć i zdezynfekować. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę w przypadku opakowań z drewna lub tektury. Bez wątpienia trwałość opakowań sztucznych sprawia, że są one tak chętnie wybierane przez osoby zajmujące się logistyką czy też prowadzące produkcję różnego typu produktów. Warto wiedzieć, że wielokrotne wykorzystanie tych samych pojemników to wygoda i oszczędność. Nie trzeba myśleć o zamawianiu kolejnych opakowań, nie trzeba martwić się tym, że opakowania zniszczą się podczas przeładunku. To też rozwiązanie ekonomiczne, bo nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup kolejnych opakowań zbiorczych. Dzięki temu produkcja opakowań plastikowych może być bardzo korzystna dla wszystkich firm, które z niej korzystają i którym zależy na utrzymaniu ciągłości dostaw.
Nadaje się do recyklingu
W przypadku tworzywa sztucznego należy pamiętać, że dostępne są jego przeróżne rodzaje. W zależności od receptury można uzyskać plastik, który wyróżnia się pewnym charakterystycznym zespołem cech. Dzięki temu wiele rodzajów plastiku nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Trzeba tylko zwrócić na to szczególną uwagę na etapie produkcji opakowań. Te, które można przetwarzać, oznaczone są specjalnym znakiem — trójkątem ze strzałkami na każdym z jego boków. To międzynarodowe oznaczenie, które jest rozpoznawane właściwie we wszystkich miejscach na Ziemi. Możliwość ponownego wykorzystania tworzywa z wyprodukowanych opakowań sprawia, że mniej odpadów trafia na wysypisko. Dzięki temu też tworzywo zmniejsza ilość odpadów zalegających na składowiskach, na których zajmują bezcenne miejsce. Tym samym stanowią zdecydowanie mniejsze obciążenie dla środowiska niż jednorazowe opakowania, które zużywają się nim jeszcze ich zakup zdąży się zwrócić.