Skip to content Skip to footer

Czysty i pachnący jak … szambo

Nieprzyjemny zapach, problemy z niedrożnymi przewodami kanalizacyjnymi, wybijanie nieczystości, znaczne koszty związane z utylizacją ścieków to tylko część niedogodności, jakie niesie za sobą posiadanie szamba. Jeśli nieruchomość jest położona w znacznej odległości od dostępnej publicznej sieci kanalizacyjnej własne szambo jest jednak koniecznością.
Aby poprawić jakość życia mieszkańców domów z szambami najlepiej używać odpowiednich biologicznych preparatów do szamb i oczyszczalni ścieków.

Dlaczego należy aplikować do szamba preparaty z bakteriami?

Każdy środek do szamba, który zawiera bakterie niszczące groźne dla otoczenia mikroorganizmy ściekowe, działa na zbiornik oczyszczająco i konserwująco. Oczywiście można oczyszczać zbiorniki w sposób tradycyjny, fizyczny, ale wymaga to wysiłku logistycznego oraz finansowego. Koszt jednego opróżnienia zbiornika równy jest rocznemu wydatkowi na preparaty do szamba, które również działają na zmniejszenie ilości ścieków, mineralizację i rozpuszczanie osadów oraz neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, które wydzielają bakterie ściekowe.

Krótko mówiąc preparaty do szamba:

– powiększają pojemność zbiornika poprzez fizyczne zmniejszanie jego zawartości; ilość wywozów nieczystości można znacznie ograniczyć albo nawet zupełnie zrezygnować z tej usługi;
– chronią szambo i przedłużają jego żywotność; zbiornik czysty, to zbiornik w dobrej kondycji, więc czas jego eksploatacji wydłuża się w czasie o wiele kolejnych lat;
– skutecznie rozpuszczają treść zalegającą w zbiornikach, dzięki czemu nie tworzą się zatory w przewodach kanalizacyjnych;
– uwalniają otoczenie od nieprzyjemnego zapachu, który jest wynikiem procesów gnilnych, za które odpowiedzialne są bakterie ściekowe.

Jakie są cechy posiada dobry preparat do szamba?

Producenci i sprzedawcy biopreparatów do szamb starają się pozyskać klientów przekonując ich o lepszej skuteczności wyselekcjonowanych specjalnych szczepów bakterii. Preparaty sprzedawane w formie granulatów, tabletek, kapsułek czy płynów zawierają przeważnie te same kultury bakterii, ale różnią się nasyceniem bakterii w preparacie – jednym słowem: każdy biologiczny środek do szamba ma podobną zawartość. Wielka paczka proszku wcale nie musi być skuteczniejsza od małej kapsułki. Liczy się ilość bakterii, ich żywotność i zdolność do namnażania się w środowisku szamba.

Cechą dobrego środka jest na pewno przejrzysta informacja od producenta – powinna ona zawierać wszelkie dane dotyczące szczepów bakterii oraz dokładny instruktaż stosowania preparatu.

Sugerowanie się ceną nie daje pewności, że kupujemy środek najlepszy. Czasem wysoka cena małego opakowania jest wynikiem znacznego skoncentrowania szczepów bakteryjnych, a czasem to opłata za znaną markę czy reklamę. Najlepiej wybierać preparaty w średniej cenie.Po latach stosowania środków każdy użytkownik wyrobi w sobie umiejętność rozróżniania preparatów – po jednorazowej aplikacji będzie umiał ocenić, czy dany preparat do szamba na dłużej zagości w jego obejściu, czy to tylko jednorazowa, krótka przygoda.