Skip to content Skip to footer

Czym wyróżniają się ekrany dotykowe do zastosowań przemysłowych?

Ekran dotykowy wykorzystywany w warunkach przemysłowych jest szczególnie narażony na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, czy też negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego kompletnie nie sprawdzają się tutaj wyświetlacze, które stosowane są w warunkach domowych. Ważne jest to, aby podczas wyboru sprzętu kierować się jakością oraz parametrami użytkowymi, a nie ceną.

Obudowa odporna na korozję

Nowoczesne ekrany dotykowe do celów przemysłowych posiadają zwykle obudowę ze stali nierdzewnej. Wynika to z faktu, że jest to tworzywo odporne na rdzę. Należy mieć świadomość, że to nie tylko rudy nalot, który nie wygląda zbyt estetycznie. To również znaczące pogorszenie parametrów fizycznych. Metalowe elementy mogą stać się nietrwałe, a zarazem podatne na zniszczenia.

Sprzęt, który nie jest kompleksowo zabezpieczony przed korozją wyróżnia się bardzo niską żywotnością, a więc taka inwestycja kompletnie nie ma sensu.

Wysoka niezawodność

Ekran dotykowy wykorzystywany w zakładzie przemysłowym musi wyróżniać się wysoką niezawodnością, niezależnie od warunków pracy. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście wyświetlacze rezystancyjne, które zwane są również mechanicznymi. W dużej mierze wynika to z faktu, że są one niezwykle tanie. Sporym plusem jest również możliwość obsługi w rękawicach. Nie ma konieczności ich zdejmowania, co pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Wspomniany ekran dotykowy mechaniczny posiada pewnego rodzaju nakładkę. Chroni ona przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, jednak z czasem mogą pojawić się ślady użytkowania. Wyższą trwałością wyróżniają się ekrany dotykowe pojemnościowe, jednak są one droższe w zakupie.

Prosty montaż

Montaż ekranów dotykowych nie jest przesadnie skomplikowany, a dodatkowo nie zajmuje on zbyt dużej ilości czasu. Wystarczy jedynie postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj do urządzenia dołączone są niezbędne akcesoria, a więc nie trzeba obawiać się dodatkowej inwestycji. Oczywiście jest to zadanie dla profesjonalisty, który posiada stosowne uprawnienia.

Zwykle ekrany dotykowe znajdujące zastosowanie w przemyśle nie wymagają zaawansowanej konserwacji. Warto wiedzieć, że modele podczerwone działają nawet wtedy, gdy dojdzie do pęknięcia powierzchni wyświetlacza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.