Skip to content Skip to footer

Gry – proces tworzenia

Jeszcze kilkanaście lat temu gry komputerowe były prostymi aplikacjami pozwalającymi jedynie na chwilę niezobowiązującej rozgrywki. Wraz z rozwojem urządzeń, a to wzrostem mocy obliczeniowej, gry przestały być prostymi aplikacjami, a stały się produkcjami, które budżetem przekraczają często wiele kinowych produkcji. Jak wygląda tworzenie gier komputerowych? Co warto wiedzieć o procesie tworzenia gier? Czy samy dobry i innowacyjny pomysł jest zawsze gwarancją sukcesu?

Już na samym początku rozważań na temat tworzenia gier należy wskazać, że czasy samodzielnie tworzonych produkcji od początku do końca, odeszły w zapomnienie. Współczesne gry są znacznie bardziej zaawansowane niż ich odpowiedniki sprzed chociażby kilku lat. Co prawda wciąż na smartphonach można znaleźć proste gierki, to jednak zajmują one coraz mniejszą cześć rynku szeroko rozumianych gier komputerowych.

Ile czasu potrzeba na stworzenie gry?


Współczesne tworzenie gier komputerowych to nie tylko samo kodowanie i przekształcanie pomysłu na kod komputerowy, ale przede wszystkim długie godziny spędzone na etapie projektowania i analizowania pomysłu. To właśnie od początkowego etapu zależy sukces gry i jej ewentualna rentowość – wbrew pozorom żadna firma tworząca gry nie podejmie się produkcji, jeżeli plany i przewidywania nie będą wskazywała na dużą rentowność.

Game developer – wsparcie w produkcji


Decydując się na tworzenie gier komputerowych warto rozpocząć współpracę z firmą tworzącą tego typu produkcje. Przeważnie każdy game developer ma już doświadczenie i rozeznanie na rynku, a tym samym jest nam w stanie wskazać ewentualne słabe miejsca w naszej koncepcji. Należy mieć jednak na uwadze, że współpraca z game developerem związana jest z pewnego rodzaju kompromisami mającymi z jednej strony na celu eliminację problemów związanych z etapem produkcji, a z drugiej strony na zmaksymalizowaniu potencjalnych zysków.

Firma tworząca gry


Podsumowując, pierwszym i najważniejszym etapem tworzenia gier powinna być dokładna analiza pomysłu i rozrysowanie całego scenariusza bądź podstawowych założeń gry. Nie jest to co prawda etap wskazywania konkretnych pozycji w interfejsie gry czy tworzenia określonych kwestii postaci, ale przede wszystkim dopracowanie pomysłu w taki sposób, aby gra zapewniała rozrywkę – niezależnie czy mówimy o prostej platformówce, grze zręcznościowej czy wielowątkowej grze fabularnej. Ile kosztuje wyprodukowanie gry i ile czasu zajmuje? Wbrew pozorom zależy to od złożoności danej produkcji i ilości osób pracujących – nawet proste gry na Androida i inne urządzenia mobilne często wymagają przynajmniej 2-3 miesięcy pracy całej firmy tworzącej gry komputerowe.