Skip to content Skip to footer

Świadome macierzyństwo – od czego zacząć?

Nauka do tej pory poznała 10 000 chorób genetycznych. Chcąc mieć pewność, czy nasze dziecko nie będzie obciążone którąś z nich należy wykonać badania genetyczne. Kiedy i w jakim celu para starająca się o dziecko powinna wykonać badania genetyczne?

Świadome planowanie

Badania genetyczne najlepiej jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę. Materiał genetyczny pobrany od obojga partnerów pozwala na stwierdzenie czy dziecko urodzi się zdrowe.

Materiał genetyczny musi zostać pobrany od obojga partnerów. Wiele wad genetycznych jest dziedziczonych wyłącznie, gdy partnerzy mają taką samą wadę. Nie znaczy to również, że choroba jest widoczna. Wiele par jest obciążonych wadliwymi genami nie mają o tym pojęcia.

Para, która uzyska informację, że dziecko będzie obciążone chorobami genetycznymi, może zdecydować się na zapłodnienie in vitro, do którego wybierane są wyłącznie zdrowe zarodki.

Warto również wykonać badania genetyczne, gdy zajście w ciążę lub jej donoszenie staje się problemem. Dzięki wiedzy, którą dają badania lekarz jest w stanie zalecić leczenie, które pozwoli na urodzenie zdrowego dziecka.

Wysokie ryzyko choroby genetycznej – co dalej?

Zdarzają się pary, które nie mogą począć dziecka zdrowego. Wiadomo, że będzie ono obciążone chorobami genetycznymi. W takiej sytuacji para ma kilka możliwości działania.

Dzięki wiedzy, którą posiada może zdecydować się na zapłodnienie in vitro. Zdarzają się również pary, które decydują się na poczęcie naturalne dziecka chorego. Taka ciąża jest pod ścisłą kontrolą lekarzy specjalistów.

Wykonując badania takie jak USG genetyczne, amniopunkcja czy biopsja kosmówki przyszli rodzice będą wiedzieli jak rozwija się dziecko.

Jednocześnie wykonywanie badań prenatalnych https://www.gyncentrum.pl/panel-preconception pozwala rodzicom przygotować się na urodzenie chorego dziecka. Daje również szansę i czas lekarzom, by rozpocząć, w niektórych przypadkach, leczenie jeszcze w łonie matki.

Czas oczekiwania na dziecko to radosne chwile, które rodzice powinni celebrować każdego dnia. Niestety czasem pojawia się niepokój o zdrowie maleństwa. Badania genetyczne są w stanie określić, czy dziecko będzie zdrowe. Dzięki temu rodzice będą mogli spokojnie czekać na przyjście malucha na świat. Spokój oraz poczucie bezpieczeństwa jest bezcenne dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka.