Skip to content Skip to footer

Odporny druk sublimacyjny na tkaninach

Drukarki tworzące nadruki sublimacyjne zostały zaprojektowane na rynek konsumencki, jednak są bardzo popularne także wśród profesjonalnych fotografów, którzy pracują w dziedzinie fotografii eventowej oraz firm tworzących profesjonalne nadruki na tkaninach.

Profesjonalne nadruki sublimacyjne

Drukarki barwnikowo-sublimacyjne działają z wykorzystaniem ciepła. Kaseta drukarki zawiera rolkę cienkiej folii z tworzywa sztucznego, która kolejno przenosi barwniki: cyjan, magenta i żółty. Głowica drukująca przesuwa się kolejno po każdym z tych kolorowych filtrów, a gdy to robi, ogrzewa je i powoduje przeniesienie barwnika na papier fotograficzny w postaci pary. Para osadza się w strukturze papieru, a następnie ochładza, powracając do stanu stałego. Przejście od ciała stałego do pary i powrót do ciała stałego bez przechodzenia przez fazę płynną nazywa się sublimacją, stąd nazwa samego procesu – sublimacja barwnika. Umożliwiał on druk na tkaninach już w latach 60. XX wieku, a obecnie ma wiele zastosowań w przemyśle wytwórczym, a także w druku fotograficznym.

Sublimacyjny druk na tkaninach

Temperatura głowicy drukującej określa ilość przeniesionego barwnika.
W miarę przesuwania się folii, głowica drukująca bardzo szybko zmienia temperaturę, pozwalając na nakładanie różnych ilości barwnika w każdym obszarze wydruku i tworzenie pełnokolorowego obrazu.
Czwarta sekcja folii niesie powłokę ochronną, która jest położona na wydruku. Przejrzyste barwniki przenoszą się raczej jako opary niż jako rozpylane kropki (jak w druku atramentowym), więc obrazy sublimacyjne przypominają tradycyjny wydruk fotograficzny z mini-laboratorium, z płynną gradacją tonalną. Wydruki mają zazwyczaj szerszą gamę barw niż może produkować dysza bąbelkowa lub drukarka atramentowa, co oznacza, że ??wydruki są bardziej kolorowe i żywe.

Trwałe i odporne nadruki na tkaninach

Przed zakończeniem wydruku nakładana jest ostateczna warstwa, aby uzyskać wysoki połysk i chronić wydruki przed rozmazywaniem, rozpryskami wody i odciskami palców. Warstwa połysku zabezpiecza również wydruki przed blaknięciem i wilgocią nawet przez 100 lat.
Niektóre barwniki z każdego arkusza folii barwnej są przenoszone na papier fotograficzny, więc do każdego druku na tkaninach potrzebna jest świeża warstwa folii dla każdego koloru. Dlatego drukarki tworzące nadruki sublimacyjne używają kaset z papieru i folii. Z każdą kasetą można wykonać tylko określoną liczbę wydruków. Arkusze celofanowe mają taki sam rozmiar, jak maksymalny rozmiar wydruku

Więcej na stronie http://nadrukisublimacyjne.pl/