Skip to content Skip to footer

Zbawienny napar

Hibiskus zwany też malwa sudańska oraz ketmia szczawiowa to pięknie kwitnąca roślina ogrodowa. Jednak różnokolorowe płatki kwiatów ketmi kryją w sobie tajemnice. Bogata zawartość substancji i witamin sprawia, że wskazana roślina chętnie wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej o tej cudownej roślinie.

Hibiskus uprawa

Malwa sudańska jest trudnym w uprawie kwiatem, by roślina rosła bujnie potrzeba jej dużych ilości słońca i wody. Wymagana jest więc wystawa południowa i żyzna ziemia, najlepiej cięższa i o dużej zawartości próchnicy. Ważna jest świadomość, iż Hibiskus jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury, ponieważ występuje głównie w krajach ciepłych. Tak więc przed zimą należy, albo wykopać kłącza do doniczek albo zabezpieczyć miejsce, gdzie malwa sudańska rośnie słomą, sianem czy gałęziami iglaków.

Rozmnażanie rośliny odbywa się za pomocą zaschniętych, uzyskujących zdrewniałą formę wierzchołków, które należy oderwać od rośliny i posadzić w ziemię w maju lub czerwcu. Starsze rośliny można co roku przycinać, należy też usunąć zdrewniałe części rośliny, bowiem jeśli łodyga przekroczy 3 metry i uschnie, mniejsze wyrastające z boku mogą mieć problem ze wzrostem.

Hibiskus właściwości

Cenne dla celów spożywczych, medycznych i kosmetycznych są suszone płatki kwiatów hibiskusa. Wytwarza się z nich napar posiadający cenne Hibiskus właściwości. Zaparzone płatki kwiatów opisywanej rośliny parzone we wrzątku przez 8-11 minut i następnie podawane do picia. W celu zmniejszenia kwaśności należy dodać pewną, odpowiadającą nam ilość cukru. Takie przyrządzenie pozwala uzyskać napój poprawiający krążenie krwi, pracę serca oraz wątroby. Dodatkowymi zaletami naparu z hibiskusa jest redukcja stanów zapalnych w organizmie oraz dostarczenie dużej dawki witaminy C wzmacniającej odporność

Przeciwwskazaniami do stosowania napoju z hibiskusa jest stan ciąży bądź przyjmowanie leków antykoncepcyjnych przez kobiety. Roślina zawiera bowiem substancje mogące wchodzić w niebezpieczne reakcje z pełnymi chemicznych składników środkami zapobiegającymi ciąży. Naparu z hibiskusa powinny też unikać osoby ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym, bowiem stosowanie nadmienionej rośliny to ciśnienie znacznie obniża.