Skip to content Skip to footer

Urządzenie do zamrażania rur

Każdy hydraulik, zajmujący się przede wszystkim kwestiami związanymi z instalacjami centralnego ogrzewania zna sytuacje, kiedy niespodziewana awaria, o nawet drobnym charakterze, doprowadza do wielogodzinnej walki o jej usunięcie. Widać to wyraźnie chociażby na przykładzie pękniętego grzejnika, którego wymiana zazwyczaj pociąga za sobą konieczność spuszczenia znacznej ilości wody z instalacji.

Fizyczna właściwość wody pomagająca w pracach

Takie wydarzenia są prawdziwym przekleństwem hydraulików. No chyba, że posiadają na swoim wyposażeniu urządzenie, dzięki któremu możliwa jest wymiana grzejników i zamrażanie rur. Wbrew pozorom nie jest to żadna sztuczka marketingowa – tego typu urządzenia znajdują się na wyposażeniu wielu firm, umożliwiając w prosty sposób usuwanie awarii.

Istotą działania takiego urządzenia jest zamrażanie wody, płynącej w obiegu instalacji centralnego ogrzewania, w konkretnym miejscu, wybranym przez osobę używającą urządzenia. Dzięki temu w miejscu tym powstaje blokada obiegu wody, która uniemożliwia jej wyciek w przypadku demontażu np. grzejnika znajdującego się za tym miejscem.

Pomoc, którą trudno przecenić

Żadnego hydraulika, ani innej osoby mającej jakiekolwiek pojęcie o majsterkowaniu, nie trzeba przekonywać, iż taka wymiana grzejników i zamrażanie rur to zestaw możliwości, które w znaczny sposób ułatwiają prowadzenie jakichkolwiek prac naprawczych i modernizacyjnych. Zdejmują bowiem z głowy osoby wykonującej takie prace obawy o wyciek wody lub o konieczność jej spuszczenia, a następnie – po zakończeniu pracy – jej uzupełnienia.

Takie postawienie sprawy daje hydraulikowi odpowiednią dużą ilość czasu aby naprawę lub wymianę przeprowadzić w sprawny, ale jednocześnie solidny sposób. Wymiana grzejników i zamrażanie rur są więc sekwencją czynności, które świadczą o bardzo dużych możliwościach tego urządzenia.

Kupno na własność lub wypożyczenie

Wymiana grzejników i zamrażanie rur wymagają wykorzystania do tego celu urządzenia zamrażającego. Jego cena nabycia może nie jest jakość szczególnie wygórowana, ale relatywnie rzecz ujmujące nie jest to mała kwota. Z tego tez powodu nie każdy hydraulik musi koniecznie posiadać je na własność.

Można bowiem z powodzenie skorzystać z opcji jego wypożyczania w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. W takiej sytuacji odpada koszt związany z jego nabyciem, a za wypożyczenie uiszcza się opłatę należną za każdą godzinę jego wykorzystywania. Rachunek ekonomiczny wskazuje zatem, że do korzystania z niego w sposób sporadyczny lepsze jest wypożyczanie, niż zakup na własność.