Dziś drzewo sangre de drago jest już dobrze poznane w świcie medycyny naturalnej. I dobrze, ponieważ pozyskiwana z niego żywica (żywica z drzewa Croton lechleri) to skarbnica dobroczynnych składników, które dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu doczekały się już suplementów (suplement diety – Sangre de Drago). Drzewo to jest szczególnie znane i doceniane w krajach Amazonii, gdzie np. w Peru od wieków cieszy szerokim wykorzystaniem. Do Europy tzw. smocza krew, przywędrowała kilka lat temu i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością, nie tylko w medycynie naturalnej, lecz również np. w kosmetologii (to ostatnio bardzo popularny składnik kosmetyków).
Tajemnicze drzewo sangre de drago
Żywica z drzewa Croton lechleri pozyskiwana jest zwykle wcześnie rano, ponieważ nie ma jeszcze wtedy bardzo silnych promieni słonecznych, które niestety mogą utrudniać jej wypływ z drzewa. Zwykle wystarczy niewielkie nacięcie kory, by z pnia drzewa wypływała krwisto-czerwona, drogocenna żywica. Ten widok jest tak charakterystyczny, że niejednego uczestnika wyprawy po leczniczą żywicę wprawia w osłupienie.
Suplement diety – Sangre de Drago
Sama żywica charakteryzuje się bardzo kwaśnym, cierpkim i ściągającym smakiem. Nie ma ona żadnego specyficznego zapachu. Zwykle po jej pobraniu poddaje się ją konserwacji (w celu zakonserwowania miesza się żywicę z etanolem). To właśnie z żywicy produkuje się suplementy.
Liście sangre de drago
Drzewo to posiada niezwykle charakterystyczne liście. Są one bardzo duże i o sercowatym kształcie. Zwykle mogą osiągnąć nawet od 12 do 30 cm długości. Ich kolor jest jasnozielony. Co więcej, roślina tworzy tzw. kwiatostan szczytowy, który występuje w postaci luźnych, podłużnych gron. Kwiaty tej rośliny są zielonkawo-białe lub czasami bursztynowe. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie cechuje wydłużony, pięciodziałkowy kielich, który pokryty jest drobnymi włoskami. Wytwarzany przez drzewo owoc jest stosunkowo niewielki, o kulistym kształcie i czerwonym kolorze. Owoc również pokryty jest włoskami, po dojrzeniu ulega pękaniu, uwalniając tym samym gładkie i miękkie nasiona, z oleistym bielmem. Co bardzo ciekawe, to właśnie nasiona swym niestandardowym kształtem przypominają smoka. I tu zarówno wygląd nasion, jak i barwa pozyskiwanej żywicy, mają swoje odzwierciedlenie w tajemniczej nazwie rośliny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.herbavis.eu/produkt/sangre-de-drago