Skip to content Skip to footer

Sauna domowa – garść najważniejszych informacji

W dzisiejszych czasach życie pędzi do przodu w tempie, które czasami nas przerasta. Warto czasami wziąć oddech i pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku i luksusu. Sauna jest miejscem, w którym można zregenerować siły i pobudzić organizm do produkcji endorfin. Czy warto zainstalować saunę w domu?

Zalety sauny

Sauna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami i walczą o ich zrzucenie. Dzięki 12 minutowemu seansowi w saunie można spalić nawet do 300 kalorii! Jednocześnie sauna pozwala walczyć z niedoskonałościami, które pojawiają się na skórze. Dzięki temu korzystanie z sauny wpływa bardzo korzystnie nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale również na wygląd.

Nie można zapomnieć, że kąpiele parowe podnoszą odporność organizmu, poprawiają krążenie, czy oczyszczają organizm z toksyn. Bardzo ważne jest korzystanie z sauny, gdy napięcie w rejonie kręgosłupa szyjnego jest duże i powoduje dolegliwości. Dzięki wysokiej temperaturze mięśnie rozluźniają się, a my odczuwamy dużą ulgę. Również schorzenia o podłożu reumatoidalnym warto łagodzić wysoką temperaturą.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z sauny jest korzystne tylko wtedy, gdy jest racjonalne. Zalecane jest wykonywanie 2 seansów w tygodniu. Dłuższe przebywanie w saunie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak zbudować saunę w domu?

Montaż sauny w domu nie jest skomplikowany. Warto jednak dobrze przemyśleć miejsce jej ustawienia. Sauny najczęściej lokuje się w pobliżu łazienki, pokoju kąpielowego czy w piwnicy. Dostęp do instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej nie jest jednak konieczny (wyjątkiem jest sauna sucha). Saunę można również ulokować w pobliżu sypialni, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Do montażu saun najczęściej wykorzystywane jest drewno z jodły kanadyjskiej, świerka skandynawskiego, cedru czy osiki. Montaż saun polega na wykonaniu konstrukcji szkieletowej z drewna. Część zewnętrzna wykonana jest z płyty MDF bądź karton – gipsu. W środku umieszczana jest warstwa izolacyjna, którą najczęściej jest wełna mineralna o grubości nie mniejszej niż 45 mm.

Sauna powinna stać na podłożu, które jest odporne na wysokie temperatury. Montaż saun na profilach aluminiowych pozwala ochronić drewno przed wchłanianiem wody.

Motaż saun oferuje firma Megiw