Skip to content Skip to footer

Profesjonalne obróbki blacharskie

Elementy z blachy są konieczne przy budowie różnego rodzaju budynków. Metalowe rynny, parapety, elementy uszczelniające dachy oraz różnego rodzaju gąsiory czy pasy wokół rynien są niezbędne, aby całość była szczelna. Obróbki blacharskie, pozwalające na wykorzystanie elementów z metalu o dowolnym kształcie, odpowiadają głównie za takie aspekty.

Szczelność dzięki budowie

W obróbkach blacharskich wykorzystuje się specjalny rodzaj blachy, która jest wystarczająco elastyczna, a jednocześnie umożliwia stworzenie produktu o niemal dowolnym kącie wygięcia. Taka blacha musi również gwarantować szczelność instalacji, co ma szczególnie duże znaczenie przy wykończeniu dachu oraz okien. Zastosowanie elementów poddanych obróbkom blacharskim minimalizuje ryzyko przesiąknięcia wody do wnętrza domu.

Zasadniczą częścią każdej blachy jest stalowy rdzeń, który zazwyczaj jest pokryty warstwą cynku. Na cynk nakłada się kolejne warstwy, które mają zabezpieczać blachę przed korodowaniem, są nimi warstwy pasywacyjna i gruntującą. Kolejnym stopniem zabezpieczenia jest wykorzystanie lakieru, który odpowiada za nadanie całości odpowiedniego koloru oraz zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Całość przykrywa warstwa lakieru.

Różne rodzaje obróbek blacharskich

Większość elementów z blachy wykorzystuje się do odprowadzania wody z dachu. To one odpowiadają za obróbkę kominów, to również z nich tworzy się gąsiory, które łączą się z rynnami, odprowadzającymi następnie wodę. Z tego powodu większość obróbek blacharskich wiąże się z koniecznością dodatkowego uszczelnienia dachu oraz rynny i jej okolic.

Oprócz zabezpieczania kominów i rynien do prac z zakresu obróbek blacharskich należy również zaliczyć elementy do wykończenia parapetów, kalenice oraz wiatrownice. Takie elementy tworzy się zawsze na zamówienie, przy czym obróbki blacharskie wykorzystują elementy o długości nie większej niż 6,5 metra. Bardzo często wraz z gotowymi elementami firmy specjalizujące się w obróbkach blacharskich dzielą się także wiedzą na temat tego, jak należy np. rynnę czy gąsior zamontować.

Obróbki blacharskie to ważny element każdej budowy, chociaż na pierwszy rzut oka jego efekty nie są widoczne. Można natomiast stwierdzić, że bardzo szybko mieszkańcy przekonają się, że obróbki blacharskie nie zostały odpowiednio wykonane, gdy w ich mieszkaniach pojawią się wodne nacieki oraz grzyb, będące efektem nieszczelności instalacji zewnętrznych i dachu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal