Reakcje alergiczne, takie jak suchy kaszel lub ciągłe kichanie, uniemożliwiają wielu osobom spokojny sen – alergie na roztocza kurzu domowego są powszechne. Można temu zaradzić za pomocą specjalnej kołdry i poduszki. Jaka kołdra antyalergiczna będzie najlepszym wyborem i na co zwracać uwagę przy zakupie?
Która kołdra antyalergiczna jest odpowiednia dla alergików?
Oczywiście nie każde poranne kichanie oznacza alergię na kurz domowy. Jeśli jednak przez kilka tygodni zauważysz objawy alergii, takie jak podrażnienie błon śluzowych, katar i swędzenie oczu rano przez kilka tygodni, warto wykonać test alergiczny u lekarza. Nawet jeśli okaże się, że masz alergię na roztocza, to nie koniec świata. Odpowiednie kołdry antyalergiczne to świetna broń w walce z alergią.
Pościel dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego
Rzeczywistym alergenem nie są same roztocza kurzu domowego, ale ich odchody. Ponieważ roztocza wolą przebywać w ciepłej, wilgotnej sypialni, a w nocy mamy bezpośredni kontakt skóry z pościelą i materacami, najbardziej cierpią na to alergicy przebywający w tym pomieszczeniu.
Pozbycie się roztoczy w domu jest niemożliwe. Żyją we wszelkiego rodzaju meblach tapicerowanych i dywanach i żywią się ludzkim łupieżem, który automatycznie rozprowadzamy po domu przez cały dzień. Jednak odpowiednie kołdra antyalergiczna może utrudnić życie roztoczom.
Z jakich materiałów produkuje się kołdry antyalergiczne?
Przede wszystkim idealna kołdra antyalergiczna musi być łatwa do prania w temperaturze co najmniej 60°C. Ponadto, musi dobrze transportować wilgoć, ponieważ roztocza nie mają środków do życia w suchym klimacie. W każdym razie przy zakupie należy zwrócić uwagę na informację „Produkt odpowiedni dla alergików”.
Polecane są kołdry z ekologicznych włókien roślinnych. Zapewniają one zdrowe środowisko do spania, mają doskonałe właściwości oddychające, a także są przyjazne dla środowiska.
Dobrymi materiałami na pościel dla alergików są: czysta bawełna, tkaniny bawełniane, delikatny batyst, len.
W razie wątpliwości należy wybierać naturalne włókna o właściwościach chłodzących. W ten sposób można zapobiec nadmiernemu poceniu się w nocy.
Środowisko do spania w przypadku alergii na roztocza
Pościel antyalergiczna jest ważna — ale nie jedyny czynnik, aby móc spokojnie spać pomimo alergii na roztocza. Kołdry i poduszki powinny być regularnie wietrzone na świeżym powietrzu.Pościel nie powinna być przykrywana narzutą — pod nią tworzy się ciepły klimat, w którym roztocza czują się komfortowo. Najlepiej rozmnażają się w temperaturze 15-35°C.Warto pamiętać o wietrzeniu sypialni. Wentylacja i przeciągi usuwają ciepły, wilgotny i przyjazny dla roztoczy klimat.