Skip to content Skip to footer

Porządek w domu

Nawet lekkoduchy i bałaganiarze marzą czasem o tym, aby świat wokół nich był uporządkowany. Całego świata oczywiście nie da się zmienić, ale można zacząć od własnego domu. Utrzymanie czystości nie należy do najłatwiejszych zadań, ale przy odrobinie chęci i samozaparcia na pewno jest możliwe.

Producent opakowań

Bardzo ważny w utrzymaniu podstawowego porządku w domu jest odpowiedni system przechowywania przedmiotów. Świetnie sprawdzają się tutaj pudełka. Warto zamówić ich od razu więcej – na pewno się przydadzą. Najlepszą drogą do tego jest zorientowanie się jaki dobry producent opakowań działa u nas w mieście i udanie się do niego. Przy hurtowym zamówieniu możemy wynegocjować dobrą cenę, a ponadto możliwe jest również zaprojektowanie opakowań, o jakich marzymy. Mogą to być na przykład pudełka w jednolitym kolorze z gotowymi podpisami albo miejscami, w których umieścimy etykiety.

Rutyna porządkowa

Pudełka to nie wszystko. Aby utrzymać porządek, trzeba po prostu regularnie o niego dbać. Warto zastanowić się, co musimy robić codziennie, co wystarczy raz w tygodniu, a co jeszcze rzadziej i stosować się do założonego grafiku. Jeśli posiadamy na przykład długowłosego psa żyjącego w mieszkaniu to odkurzanie będzie należeć raczej do codzienności. Jednak mycie okien spokojnie można załatwiać raz w miesiącu, a jeśli nie wychodzą one na ulicę czy inne zakurzone miejsce to może nawet nieco rzadziej.
Przy okazji tworzenia takiego planu sprzątania, dobrze jest od razu przydzielić poszczególnych domowników do zadań. Dyżury związane ze zmywaniem czy wynoszeniem śmieci znacznie odciążą panią domu, która nie musi przecież zajmować się wszystkim sama. W obowiązki domowe warto od najmłodszych lat wdrażać też dzieci. Nawet kilkulatek powinien wiedzieć, że po zabawie chowamy zabawki z powrotem do skrzynki czy odkładamy na półkę. Warto pokazywać dzieciom, że sprzątanie może być też przyjemne. Dla małego brzdąca, który uwielbia naśladować dorosłych przecieranie szmatką mebli razem z mamą może być świetną zabawą.

Zbędne rzeczy

W utrzymaniu porządku w domu na pewno pomaga również posiadanie optymalnej ilości przedmiotów. Jeśli widzimy więc, że coś jest nam zupełnie niepotrzebne i nie korzystamy z tego, warto pomyśleć, co możemy zrobić z daną rzeczą. Może ktoś z naszych znajomych będzie jej potrzebował? A może jest w świetnym stanie i z powodzeniem możemy ją sprzedać? Chyba, że trzymamy ją tylko z sentymentu, a przedmiot jest uszkodzony lub zniszczony – wówczas jego miejsce jest na śmietniku.

Więcej na stronie MM-flex Sp. z o.o.