Skip to content Skip to footer

Wszystko o filtrach i uzdatniaczach do wody!

Filtry do wody to urządzenia dobierane na podstawie indywidualnych parametrów wody użytkownika. W zależności od wybranego rodzaju filtra, możliwe jest uzdatnienie wody w jednym pomieszczeniu lub w całej domowej instalacji. To zależy od życzenia klientów. Użytkownicy wody wodociągowej najczęściej wybierają zmiękczacze lub kuchenne filtry odwróconej osmozy, w przypadku wody studziennej natomiast często konieczna jest instalacja dodatkowego odżelaziacza.

Komu potrzebne są filtry do wody?

Warto dodać, że obecnie mnóstwo ludzi zwraca uwagę na jakość wody. Jeżeli jest ona użytkowane przez gospodarstwa domowe, zakłady żywienia oraz firmy zajmujące się produkcją środków: spożywczych, farmaceutycznych czy kosmetycznych to pod żadnym pozorem nie może zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia. Filtry do wody umożliwiają utrzymanie odpowiedniego składu chemicznego wody, który jest zgodny z parametrami Ministra Zdrowia.

W jaki sposób wybrać odpowiedni filtr do wody?

Do ustalenia zawartości chemicznej wody potrzebna jest wnikliwa analiza wody. Dopiero po jej otrzymaniu będzie można wybrać odpowiedni filtr do wody. Warto wiedzieć, że dla różnych grup zanieczyszczeń można przypisać odpowiednie metody ich usuwania. Pożądane efekty uzdatniania wody można uzyskać przez różne procesy jednostkowe.

Różne rodzaje filtrów

Za każdy proces filtracji odpowiadają inne filtry do wody. Wśród najbardziej popularnych wyróżniamy:
– filtry mechaniczne
– filtry węglowe
– odwróconą osmozę
– zmiękczacze wody
– odżelaziacze wody

Dlaczego warto rozważyć uzdatnianie wody?

Jeżeli chodzi o czystość cieczy to coraz większą popularność zyskuje uzdatnianie wody. W większości ujęć komunalnych występuje problem z jakością medium, które jest nadmiernie chlorowane, by usunąć znajdujące się w nim bakterie. Problem generują także stare sieci przesyłowe, które wtórnie je zanieczyszczają. Te problemy rozwiązuje uzdatnianie wody w domu za pomocą właściwego systemu. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej metody i stacji. Jest to w całości uzależnione od składu fizykochemicznego cieczy.

Na czym polega zmiękczanie wody?

Zmiękczanie polega na usuwaniu z wody, związków i substancji które powodują, ze woda jest twarda. Głównymi czynnikami zwiększającymi twardość wody są związki wapnia i magnezu. Jeżeli woda w domu jest twarda to zauważysz że wewnętrzne ścianki Twojego czajnika, a także grzałka będzie pokryta ‚kamieniem’. Także ścianki kabiny prysznicowej, pokryte będą biało-szarym nalotem. Niestety twarda woda, uszkadza urządzenia których nie jesteśmy w stanie regularnie czyścić takie jak: pralki, zmywarki, bojlery. Uszkodzenia te, generują niechciane i niespodziewane koszty. Polecane się specjalne firmy, których celem działalności jest zmiękczanie wody w warszawie. Warto korzystać z ich usług, aby mieć pewność, że spożywana woda jest zdatna do użycia oraz bezpieczna dla ludzi i sprzętów.

Artykuł powstał we współpracy z http://ewoda.pl/