Każdy gitarzysta dba o swój sprzęt – to naturalne i całkowicie zrozumiałe. W końcu sprzęt gitarowy kosztuje bardzo dużo – jakakolwiek naprawa czy zepsucie się go i wymiana kosztuje nas bardzo dużo. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w profesjonalne ochraniacze na sprzęt.
Profesjonalna ochrona sprzętu
Właśnie – profesjonalne. Dzisiaj niestety coraz więcej osób chce oszczędzić i decyduje się na samodzielne wykonanie przeróżnego rodzaju ochraniaczy na sprzęt. Oczywiście generalnie nie sprawdzają się one źle, jednak w sytuacjach bardziej ekstremalnych nie możemy na nich polegać… Wyjaśnimy to na przykładnie pedalboardów…
Pedalboard – ochraniacz na efekty gitarowe
Co to w ogól jest pedalboard? Otóż jest to ochraniacz na efekty gitarowe. Wyglądem przypomina on dużą walizkę tudzież skrzynkę. Jego zaletą jest nie tylko ochrona efektów gitarowych, lecz również ustawienie ich w takiej kolejności, w jakiej lubimy ich używać. Pedalboard stanowi świetną ochronę dla efektów zarówno w transporcie, jak i podczas koncertu. Dzięki niemo możemy spokojnie szaleć na scenie.
Pedalboard wykonany własnoręcznie vs. fabryczny
Ponieważ taki pedalboard wyglądem przypomina skrzynie czy walizkę, to wiele osób decyduje się właśnie n wykonanie go z tych przedmiotów. Dlaczego nie jest to najlepszym pomysłem? Otóż tutaj nie mamy żadnej gwarancji, żadnego przetestowania, czy nasza ochrona rzeczywiście działa. Dlatego też nie możemy być zdziwieni, jeśli podczas koncertu ktoś nadepnie na nasz pedalboard… a ten się rozsypie, razem oczywiście ze wszystkimi efektami gitarowymi.
To jeszcze nie koniec jego wad. Jeśli fabryczny pedalboard nam się zepsuje, zawsze możemy zgłosić się do producenta i jest naprawdę duża szansa, że podratujemy swoje finanse i stać nas będzie na nowe efekty. Tu zaś, w przypadku własnoręcznie robionego pedalboardu sprawa jest z góry przegrana.
Warto jeszcze dodać, że fabryczne pedalboardy są łatwe w trzymaniu, przenoszeniu, zamykaniu, a ponadto wszelkie efekty gitarowe się w nim ładnie mieszczą, zaś kable się nie plączą.
Podsumowując: generalnie lepiej jest zainwestować w porządny pedalboard. W końcu jakie to będą oszczędności, jeśli go nie kupimy, zachowując dla siebie kilka stów, stworzymy własny, ten się rozleci i będziemy musieli na nowo gromadzić sprzęt za kilka tysięcy?
Wybór pedalboardu
Warto jeszcze na koniec dodać, że niestety też nie jest tak, że każdy fabryczny pedalboard jest godny naszego zaufania. Tu musimy popatrzeć na marki, na ich opinie, wytrzymałość itd i wybrać to , czego najbardziej potrzebujemy. Podczas wyboru weźmy także pod uwagę efekty gitarowe, jakie chcemy mieć w środku – ich ilość oraz skład.
Na pewno nieraz będziemy szczerze cieszyć się, że postanowiliśmy kupić prawdziwy pedalboard!