Skip to content Skip to footer

Palarnie zewnętrzne w firmie

Posiadanie na terenie zakładu pracy palarni zewnętrznych to bardzo pozytywne rozwiązanie i ukłon pracodawcy w stronę zarówno pracowników palących, jak i tych, którzy cenią sobie powietrze wolne od dymu tytoniowego. Dzięki takim palarniom – jak pokazują statystyki – zwiększa się zadowolenie pracowników, a przez to także ich wydajność. Jakie korzyści dla pracowników dają wiaty palarnie? Co z tego ma pracodawca? Jak powinna wyglądać idealna palarnia zewnętrzna?

Palarnie zewnętrzne – korzyści dla pracowników

Palarnia zewnętrzna ustawiona w miejscu pracy przynosi pracownikom rozliczne korzyści. Nie dotyczy to wyłącznie pracowników palących papierosy. Korzyści odnosi cały zatrudniony personel, w tym również pracodawca i kadra zarządzająca. Korzyścią dla palaczy jest przede wszystkim uzyskanie bezpiecznego i komfortowego miejsca do wykorzystania przerwy na papierosa. Dzięki temu pracownicy nie muszą martwić się warunkami atmosferycznymi, a przerwa związana z paleniem trwa krócej.

Pracownicy niepalący zyskują natomiast więcej przestrzeni niezadymionej szkodliwym dymem tytoniowym. Palarnie zewnętrzne pozwalają na zgromadzenie osób palących w jednym miejscu i dzięki temu – skutecznie zmniejszenie szkodliwego wpływu dymu na całość personelu. Bardzo ważne jest również to, że ustawienie tego rodzaju wiat pomaga uniknięcie wielu pojawiających się pomiędzy palaczami a osobami niepalącymi sytuacji konfliktowych.

Wiaty palarnie – korzyści dla pracodawców

Oprócz oczywistej korzyści wynikającej ze zmniejszenia potencjału pojawienia się konfliktów pomiędzy pracownikami, co w pewnej mierze wpływa na podniesienie wydajności pracy w zakładzie, pracodawca uzyskuje też inne korzyści. Może w ten sposób łatwiej kontrolować ilość czasu, jaką pracownicy przeznaczają na palenie papierosów.

Jakie palarnie zewnętrzne sprawdzą się najlepiej?

Na rynku istnieją różne typy palarni zewnętrznych. Niektóre z nich to samodzielne konstrukcje wykonane ze stalowej bądź aluminiowej ramy pokrytej elementami z poliwęglanów litych i komórkowych, oraz blachy stalowej. Inne to wiaty, które muszą być instalowane na ścianach istniejących już budynków. Decydując się na konkretny model warto zadać sobie pytanie o ilość pracowników, którzy będą z wiaty korzystać w tym samym czasie, o ich potrzeby, oraz o warunki panujące na zewnątrz.