Zdrowa dieta to nieco już wyświechtane hasło, które różnym ludziom kojarzy się z bardzo różnymi wzorcami odżywiania się. Istnieją różne opinie na temat tego, jakie produkty żywnościowe są zdrowe, a jakie nie. Jedno jest pewne. Zdrowa żywność to nie tylko same produkty, ale również sposób ich obróbki i zastosowane przyprawy.
Zdrowe i niezdrowe sosy
Sosy to jeden z najważniejszych elementów diety. Należy jednak zaznaczyć, że o ile niektóre z nich są neutralne, albo nawet korzystne dla zdrowia, inne powinny być raczej unikane. Informację o korzystnym wpływie na zdrowie producent musztardy często zamieszcza na opakowaniu. Nie jest to informacja przesadzona. Musztardy wspomagają trawienie, a także są bardzo mało kaloryczne. Nasiona gorczycy, z których są wykonane są bogate w witaminy i mikroelementy.
O ile producent musztardy może zazwyczaj reklamować swój produkt prozdrowotnymi właściwościami, producenci majonezów i podobnych sosów muszą odwoływać się racze do tradycji i smaku. Tego rodzaju sosy są zazwyczaj bardzo kaloryczne, a także bogate w niekorzystne dla organizmu człowieka tłuszcze. Ze względu na zdrowie, należy więc sięgacz raczej po wyroby producentów musztard.
Przyprawy, które nie tylko poprawiają smak
Funkcją przypraw jest nie tylko poprawienie smaku potraw. Wiele z nich posiada również właściwości konserwujące, a także wpływają pozytywnie na procesy trawienia. Wiele przypraw zostało sprowadzonych do Europy pierwszy raz właśnie ze względu na właściwości konserwujące. Przyprawy są również bardzo często ważnymi źródłami witamin i mikroelementów. Wiele z nich, na przykład pieprz, czy kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Bardzo ważne w diecie są między innymi różnego rodzaju zioła, które używane są jako popularne przyprawy. Zazwyczaj używa się ich do poprawy smaku potraw, ale warto pamiętać, że wiele z nich ma bardzo silne właściwości lecznicze. Zioła jako przyprawy wspomagają trawienie, oraz pracę narządów związanych z trawieniem. Działają rozkurczowo i relaksująco, przeciwzapalnie, a wiele z nich wykazuje właściwości antybiotyczne.
Oleje, oliwy, octy
Istotnym elementem wielu kuchni są różnego rodzaju oleje i oliwy. Warto pamiętać, aby wybierać te o jak największej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Nie poleca się tutaj na przykład oleju słonecznikowego. Znacznie lepiej wypada pod tym względem często niedoceniany olej rzepakowy. Absolutnym hitem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni jest olej lniany.
Z octów najlepiej jest wybierać te najbardziej naturalne. Do codziennego gotowania polecany jest ocen jabłkowy i winny. Do sałatek i dressingów szczególnie nadaje się ocet balsamiczny. W przypadku każdego rodzaju octu, najlepszą radą jest jednak zachowanie umiaru.