Skip to content Skip to footer

Ochrona elektroniki przez ładunkami elektrostatycznymi

Zajmujesz się elektronicznymi urządzeniami i zastanawiasz się, dlaczego tak często masz z nimi problemy. Być może to nie brak wiedzy, ale złe przechowywanie i transport elementów elektronicznych, których używasz. Można temu zapobiec, ale potrzebne są dobre pojemniki na elementy elektroniczne.

Niebezpieczne ładunki elektrostatyczne

O ładunkach elektrostatycznych słyszał pewnie każdy. Powstają podczas zetknięcia się i rozdzielenia dwóch materiałów, bowiem następuje wtedy przeskok elektronów. Jednak mniej osób wie, że mogą być one groźne dla elektroniki, także dla diod LED. Ładunki gromadząc się i wyładowując mogą uszkadzać zarówno gotową elektronikę, jak i komponenty. Bardzo często są to mikrouszkodzenia, a sprzęt psuje się stopniowo.

Jak zapobiec gromadzeniu się ładunków?

Oczywistym rozwiązaniem problemu będzie stosowanie opakowań i pojemników, które nie pozwolą na powstawanie i gromadzenie się ładunków elektrostatycznych oraz specjalnych taśm uziemiających na stanowisku pracy. Opakowania esd są bez problemu dostępne w sprzedaży. Są to nie tylko pojemniki esd, ale także specjalistyczne palety, pudełka i torebki. Wszystkie mają jedno zadanie – chronić elektronikę przed ładunkami elektrostatycznymi. Pojemniki na elementy elektroniczne są zrobione ze specjalnych tworzyw sztucznych, które przewodzą prąd elektryczny. Dzięki temu ładunki elektrostatyczne nie gromadzą się, co zapobiega uszkodzeniom. Warto więc stosować je nie tylko w dużych zakładach produkujących sprzęt elektroniczny, ale także przy amatorskim zajmowaniu się elektroniką.

Właściwy dobór podstawą

Opakowania esd są produkowane w różnych wersjach i rozmiarach. Dlatego bardzo istotne jest, aby właściwie dobrać nie tylko rodzaj pojemników na elementy elektroniczne, ale także ich wielkość.Pojemniki esd mogą być tylko przewodzące lub też przewodzące i antystatyczne. Wykonane z różnych tworzyw sztucznych, powinny być jednak wytrzymałe, szczególnie, jeśli mają być przeznaczone do transportu.Wielkość pojemników należy dobrać tak, aby nie były za małe. Jednak nie należy przesadzać i kupować wielkich opakowań, bo będą one zajmować dużo miejsca i są zwykle droższe.Warto wybierać pojemniki modułowe, które pozwalają na ustawianie w stosy. Dzięki temu można dobrze gospodarować przestrzenią ładunkową, magazynową czy w warsztacie.