Skip to content Skip to footer

Naturalne przetwory owocowe

Okres wakacyjny to czas, kiedy dostępność sezonowych warzyw i owoców jest największa. Warto wykorzystać ten moment na przygotowanie zdrowych przetworów dla całej rodziny, które dzięki odpowiedniej pasteryzacji zachowują trwałość i świeżość.

Naturalne przetwory owocowe odpowiednie dla dzieci i niemowląt

Domowe przetwory, przygotowane na bazie odpowiednio oczyszczonych owoców z minimalną zawartością cukru prostego to świetny dodatek do dań dla niemowląt, już na etapie rozszerzania diety. W tym celu doskonale sprawdzą się między innymi jabłka, grusze oraz śliwki z których można przygotować delikatny mus.

Z pewnością wzbogacą one smak jogurtu naturalnego, twarożku oraz lekkich naleśników. Domowy sok można dodać do wody mineralnej i podawać w kubeczku. Owoce warto zakupić z pobliskiego gospodarstwa bądź sadu, gdzie właściciele nie korzystają ze sztucznych nawozów i substancji konserwujących.

Odpowiednie przechowywanie przetworów owocowych

Oprócz dokładnej pasteryzacji ważne jest umiejętne przechowywanie przetworzonych owoców. W przypadku dżemów i musów najlepiej sprawdzają się słoiki o mniejszej pojemności, zwykle do 300 ml. Z kolei kompoty i soki bez problemu można przechowywać w litrowych słoikach oraz półlitrowych szklanych butelkach.

Doskonale w tym celu sprawdzają się produkty z odpowiednim patentem, który równomiernie zasysa powietrze zapewniając szczelność.

Nadawanie słoikom drugiego życia

Ponowne wykorzystywanie słoików może negatywnie wpływać na trwałość przetworów. Warto zainwestować w nowe butelki i słoiki, które często posiadają dekoracyjne nalepki, nakrętki oraz zawieszki. Tak opakowanie przetwory to doskonały pomysł na prezent dla mamy, babci bądź bliskiej przyjaciółki. Będzie to świetne uzupełnienie kosza podarunkowego oraz dodatek do upominku.

Słoiki oraz butelki dostępne są w marketach, dyskontach oraz licznych sklepach internetowych. Za kilka sztuk należy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Do soków oraz nalewek warto wybierać butelki wykonane z ciemnego szkła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vitapol