Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę kupując alkomat?

Każdy rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna, a także stanowi wyraźne naruszenie prawa. Alkohol negatywnie wpływa na zdolność kierowcy do prowadzenia pojazdu, ponieważ przyczynia się on do spadku refleksu, pogarszają się także umiejętności motoryczne.

Alkomaty sklep – jakie rodzaje można kupić?

Jeśli chodzi o Alkomaty sklep, a także stacje benzynowe oferują modele, które nie wymagają kalibracji. Są to alkomaty jednorazowe, które nie maja elektronicznych podzespołów, natomiast reagent chemiczny. Po dmuchnięciu zmienia się kolor, z białego na czerwony i oznacza to, że osoba wciąż znajduje się pod wpływem alkoholu.O wiele lepszy jest elektroniczny alkomat. Można z niego korzystać kilkukrotnie i wynik jest o wiele dokładniejszy. Elektroniczny alkomat może występować w kilku rodzajach. Może być półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektofotometryczne. Alkomaty półprzewodnikowe są bardzo popularne, ponieważ są tanie i bardzo łatwe w obsłudze. Ich działanie opiera się na zmianie rezystancji po wykryciu alkoholu w wydychanym powietrzu. Ich wyniki nie są jednak wiarygodne, ponieważ alkomat ten reaguje na nikotynę, aceton i węglowodory, a także na substancje, które unoszą się w powietrzu. Alkomaty elektrochemiczne są bardziej zaawansowane i mierzą stężenie alkoholu w procesie utleniania etanolu przez związki chemiczne. Artykuły spektrofotomeryczne to urządzenia, w których stężenie alkoholu jest wykrywane poprzez podczerwień. Alkomaty te są dość drogie, ale są bardzo dokładne i cieszą się uznaniem nie tylko policji, ale również sądów i szpitali.

Zasady prawidłowego korzystania z alkomatu

Sam proces używania alkomatu nie jest skomplikowany. Jedyne, co potrzeba zrobić, to silnie dmuchnąć w alkomat, a raczej w dołączony do niego ustnik. Zarówno ilość wydychanego powietrza, jak i czas, który potrzebny jest na pomiar, uzależniony jest od modelu użytego alkomatu. Wynik, który pojawi się na wyświetlaczu, zostaje wyświetlony za pomocą diody. Aby wynik był jeszcze bardziej wiarygodny należy przed dmuchaniem wypłukać usta czystą wodą, zwłaszcza jeśli są to alkomaty półprzewodowe, albo jednorazowe alkotesty. Test trzeźwości można kilkakrotnie powtórzyć.