Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o ekologicznych opakowaniach?

Kwestia nadmiaru śmieci, jak i niekorzystnych zmian klimatycznych, to problemy, co do których w ostatnich świadomość społeczeństwa bardzo wzrosła. Odczuwają to również producenci, bo klienci coraz większą uwagę zwracają na rodzaj opakowań i ich wpływ na środowisko. Właśnie dlatego producenci coraz częściej stawiają na opakowania biodegradowalne, a jest w czym wybierać.

Opakowania ekologiczne – czyli jakie?

Konsumenci coraz częściej chcą sięgać po Opakowania ekologiczne, czyli takie, które nie niszczą środowiska. Ekolodzy z całą pewnością w takich sytuacjach powiedzą, że najlepszą opcją jest brak opakowania. A gdy nie jest to możliwe opcje są dwie, można sięgać po opakowania wytworzone w procesie recyklingu lub po opakowania biodegradowalne.

Opakowania i naczynia jednorazowe ekologiczne to także te, których produkcja i dystrybucja w jak najmniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne.

Recykling opakowań

Opakowania ekologiczne wytworzone w procesie recyklingu to oszczędność surowca, który wykorzystywany jest wielokrotnie. Jednak to trochę za mało, by mówić o ekologicznych opakowaniach. Ważne jest by sam proces recyklingu także jak najmniej obciążał środowisko, czyli by był zoptymalizowany pod względem zużycia wody i energii. Bardzo ważny jest także sposób pozyskania surowca, dlatego tak ważna jest segregacja śmieci.

Dzięki recyklingowi nie tylko ogranicza się ilość śmieci zalegających na składowiskach, lecz również zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co jest szczególnie ważne w przypadku surowców nieodnawialnych. Opakowania ekologiczne recyklingowane mogą powstawać m.in.: z papieru, plastiku, szkła ale też z bambusa czy mąki kukurydzianej.

Opakowania biodegradowalne

Ten rodzaj opakowań powstaje z surowców naturalnych i ma tę ważną zaletę, że może być stosunkowo szybko przerobiony na naturalny kompost. Proces kompostowania jest całkowicie naturalny i przebiega bez udziału człowieka. Specjalne kompostownie mają na celu jednak zapewnienie optymalnych warunków dla tego procesu, a przy okazji mogą uzyskiwać energię.

Opakowania i naczynia jednorazowe ekologiczne, które ulegają biodegradacji wykonywane są najczęściej z celulozy, roślin strączkowych czy łusek różnego rodzaju nasion np. gryki. Część tego typu naczyń i opakowań nie tylko można kompostować, ale nawet zjeść.