Skip to content Skip to footer

Maszyna, która zrobi prawie wszystko

Nazwę frezarka słyszał zapewne każdy. Nawet panie, które specjalnie techniką się nie interesują, wiedzą o frezarce do paznokci. Chętnie korzystają z niej także majsterkowicze. Ale mało osób wie, do czego tak naprawdę frezarka służy i jak jest zbudowana.

Frezowanie, czyli obrabianie skrawaniem

Frezowanie to rodzaj obrabiania za pomocą skrawania. Ten rodzaj obróbki wykonuje się właśnie frezarką. Czyli frezarka jest rodzajem obrabiarki, która służy do obróbki skrawaniem. Frezuje się powierzchnie płaskie, a także kształtowe.Do skrawania służy frez, który wykonuje ruch obrotowy. Dodatkowo frez przesuwa się także wzdłuż obrabianego elementu. Do zasadniczych części frezarki zalicza się wrzeciono, stół współrzędnych oraz osprzęt. Ciągłe ulepszanie frezarek sprawiło, że powstały nowoczesne frezarki CNC, które są sterowane komputerowo.Warto zwrócić uwagę na stół obrotowy do frezarki. To właśnie do nich montuje się obrabiany element. Wyróżnia się stół z uchwytem lub bez.

Różne rodzaje frezarek

Frezarki występują w wielu wersjach. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się frezarki: poziome, uniwersalne, pionowe, do drewna, do gwintów i do kół zębatych. Często używanym podziałem jest ten na frezarki jedno i wielowrzecionowe czy na górno i dolnowrzecionowe. Podziałów jest o wiele więcej, zależą też od wyposażenia, m.in. od rodzaju stołu obrotowego do frezarki, rodzaju frezowania, napędu czy sterowania.Frezarki mogą mieć także bardzo różne wyposażenie dodatkowe. Stół obrotowy do frezarki, uchylny pozwala na obrabianie elementu w różnych położeniach, bez konieczności zmiany jego mocowania. Nowoczesne frezarki CNC są wykorzystywane do obrabiania wyjątkowo precyzyjnych elementów. Jest to możliwe dzięki niezwykłej precyzji, jaką zapewnia sterowanie komputerowe.

Najlepsza frezarka dla majsterkowicza

Coraz częściej frezarkami interesują się także domowi majsterkowicze. Okazuje się bowiem, że wiele dostępnych na rynku modeli świetnie sprawdza się w domowych warsztatach, jako uzupełnienie sprzętu do domowych napraw czy realizacji hobby.Znakomite do domowego użytku są minifrezarki. Zapewniają one użytkownikowi bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwalają na wykonanie przeróżnych frezów. Dzięki takiej frezarce można zrobić wiele pożytecznych i pięknych rzeczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.